Peter(skala)
11.1K

Nová kniha pápeža Františka: Žiadam vás v mene Boha

„Žiadam vás v mene Boha. Desať prosieb pre budúcnosť nádeje“. To je názov novej knihy pápeža Františka, v ktorej formuluje svoje výzvy predchádzať vojnám udržiavaním kolektívnej pamäti, obmedzením …More
„Žiadam vás v mene Boha. Desať prosieb pre budúcnosť nádeje“. To je názov novej knihy pápeža Františka, v ktorej formuluje svoje výzvy predchádzať vojnám udržiavaním kolektívnej pamäti, obmedzením zbrojenia a oslobodením ľudstva od jadrových zbraní.
Zostavovateľom 150-stranovej publikácie, ktorá vyšla dnes 18. októbra v taliančine vo vydavateľstve Piemme, je argentínsky novinár Hernán Reyes Alcaide. Prinášame myšlienky pápeža Františka z úryvku knihy, publikovaného v denníku La Stampa v nedeľu 16. októbra.
„Pred viac ako dvetisíc rokmi napísal básnik Vergílius tento verš: «Vojna záchranu nedáva!» Ťažko uveriť, že odvtedy sa svet nepoučil z barbarstva, ktoré sprevádza konflikty medzi bratmi, medzi spoluobčanmi a medzi krajinami. Vojna je najjasnejší znak neľudskosti. (...)
Dnes, zatiaľ čo v Božom mene vyzývam, aby sa ukončilo kruté vojnové šialenstvo, vnímam jeho pretrvávanie medzi nami ako skutočné zlyhanie politiky.
Vojna na Ukrajine, ktorá postavila svedomie miliónov ľudí v centre …More
Freddy Gargamel
"Iba ak využijeme príležitosť po pandémii na nové nastavenie týchto štruktúr, budeme môcť vytvoriť inštitúcie, ktoré budú schopné riešiť veľké a čoraz naliehavejšie výzvy"
Inými slovami, Bergoglio vyzýva k nastoleniu jedinej svetovej vlády.
Znie to celé samozrejme pekne, ale s kresťanstvom to má pramálo spoločného. Od šéfa najväčšej kresťanskej cirkvi by som čakal niečo iné. Ježiš neprišiel …More
"Iba ak využijeme príležitosť po pandémii na nové nastavenie týchto štruktúr, budeme môcť vytvoriť inštitúcie, ktoré budú schopné riešiť veľké a čoraz naliehavejšie výzvy"
Inými slovami, Bergoglio vyzýva k nastoleniu jedinej svetovej vlády.
Znie to celé samozrejme pekne, ale s kresťanstvom to má pramálo spoločného. Od šéfa najväčšej kresťanskej cirkvi by som čakal niečo iné. Ježiš neprišiel nastoliť spravodlivý svetový poriadok, jednu centrálnu svetovú vládu, ani mier vo svete, ale zachrániť ľudí pred večnou, duchovnou záhubou!
Okrem toho je to celé farizejské. Myslí si Bergoglio, že mier na Ukrajine sa dosiahne dodávkami ďalších a ďalších zbraní? Že prípadnej 3. svetovej vojne sa zabráni neustálym štvaním proti Rusku a systematickým navyšovaním tlaku na túto krajinu? Ak si to nemyslí, prečo to nepovie otvorene?
A NIE, existencia jadrových zbraní NIE JE o nič viac nemorálna, než existencia akýchkoľvek iných zbraní. Naopak, umožňuje krajinám, ktoré ich vlastnia, udržiavať si "od tela" aj tých najväčších a najsilnejších nepriateľov, vrátane USA. Sú to zbrane "posledného použitia", ktoré nijaká krajina nevyužije proti inej jadrovej mocnosti, pokiaľ jej nebude hroziť totálne zničenie. Takže by sa skôr dalo povedať - s trochou nadsázky - JADROVÉ ZBRANE - GARANCIA SVETOVÉHO MIERU!
Podobne farizejsky sa snaží podsúvať úplné odzbrojenie jednotlivcov. Navyše smiešnymi argumentmi typu "deti zomreli doma pri manipulácii so zbraňami". Koľko detí zomrie ročne pri autonehodách? Zakážeme teraz autá? Je to absurdné, ako nakoniec celá Bergogliova argumentácia.