Clicks217

Matematika či stranícke tričko: čo rozhodne pri nedeľnom zatváraní obchodov? A čo ostatné odvetvia a profesie, kde nejde o nevyhnutnú prácu? (podcast)

Matematika či stranícke tričko: čo rozhodne pri nedeľnom zatváraní obchodov? A čo ostatné odvetvia a profesie, kde nejde o nevyhnutnú prácu? (podcast) „Dve až štyri percentá pri potravinách, okolo …More
Matematika či stranícke tričko: čo rozhodne pri nedeľnom zatváraní obchodov? A čo ostatné odvetvia a profesie, kde nejde o nevyhnutnú prácu? (podcast)
„Dve až štyri percentá pri potravinách, okolo desať percent pri zvyšnom sortimente.“

To má byť podľa Martina Katriaka zo Zväzu obchodu a cestovného ruchu týždenný podiel predaja počas nedelí.

V prípade predaja v piatok či sobotu je tento podiel neporovnateľný – takmer 50 percent. Inými slovami – predávať v nedeľu sa neoplatí – argumentuje. No ekonomické dôvody nemajú byť na prvom mieste, dodáva. Dá sa v tom obchodníkom veriť?

Vypočujte si náš podcast Ráno Nahlas:

Ak politici na tému zatiaľ odpoveď len hľadajú, obchodníci akoby mali jasno. Predavači naviac dodávajú, že je iné byť doma pri svojich v nedeľu a iné cez týždeň, ako náhradný deň voľna za odrobenú nedeľu, hoci so stopercentným príplatkom. Ich argumenty priblíži Jozef Zadňan z odborového zväzu pracovníkov obchodu.

13. máj – Slovenský deň za voľnú nedeľu: Ak to strana OĽANO so zákonom na ochranu voľnej nedele myslí naozaj vážne, tak má jedinečnú šancu a zodpovednosť pred občanmi Slovenskej republiky, ale aj pred Bohom to dokázať
alianciazanedelu.sk/archiv/6035

Čo teda vedie obchodníkov a predavačov za volaním po zatvorených obchodoch v nedeľu? Presvedčia politikov, ktorí zastávajú všetky mysliteľné pozície? Od zatvorenia, už aj v pripravenej legislatívnej podobe, až k tým, ktorí by najradšej otázku nechali na samotných obchodníkov či dali nástroj do rúk aj predavačom, ktorí by si mohli voľnú nedeľu akoby uplatniť v obchodnej „výhrade svedomia“, čoho sa však štítia obchodníci.

Jaroslav Barborák
alianciazanedelu.sk/archiv/6151
Anton Čulen
Anton Čulen
Dnes (20. 5. 2020) som bol v meste a tak som sa zastavil na sv. omši v jednom kostole kúsok od primaciálneho paláca v BA. Znovu som už pri dverách slušne oznámil osobe, co vykonávala dezinfekciu rúk, že chcem pristúpiť k sv. prijímaniu podľa normy platnej na Slovensku- do úst. Odporúčala ma to oznámiť kňazovi, ktorý tam ale zatiaľ nebol. Tak som išiel ku sakristii a povedal som to p. kostolníčke.…More
Dnes (20. 5. 2020) som bol v meste a tak som sa zastavil na sv. omši v jednom kostole kúsok od primaciálneho paláca v BA. Znovu som už pri dverách slušne oznámil osobe, co vykonávala dezinfekciu rúk, že chcem pristúpiť k sv. prijímaniu podľa normy platnej na Slovensku- do úst. Odporúčala ma to oznámiť kňazovi, ktorý tam ale zatiaľ nebol. Tak som išiel ku sakristii a povedal som to p. kostolníčke. V tom práve prichádzal pán farár, tak som mu to oznámil a ten mi bez problémov povedal, že môžem, ale asi to bude najlepšie až po sv. omši. Súhlasil som a išiel som si sadnúť do lavíc. O chvíľu za mnou prišla pani kostolníčka a povedala mi, že pán farár mi odkazuje, že môžem pristúpiť na sv. prijímanie počas sv. omše, ale až úplne na konci. Čo sa aj stalo. Za mnou išla ešte jedna pani a kňaz nerobil žiaden problém s podaním sv. prijímania do úst a ani to nijako nekomentoval.