Peter(skala)
347

Haiti: Cirkev žiada gangy nehatiť prísun pomoci po zemetrasení

Po zemetrasení, ktoré 14. augusta tvrdo zasiahlo najmä južné provincie Haiti, miestna Cirkev a jej duchovní zdieľajú zármutok postihnutých. V doterajšom počte 1419 mŕtvych sú dvaja kňazi a medzi 5700 zranenými je aj kardinál Chibly Langlois. V záujme prísunu krízovej pomoci sa cirkevní predstavitelia zaangažovali aj vydaním apelu na prímerie, adresovaného ozbrojeným gangom.

Arcibiskup haitského hlavného mesta Port-au-Prince Mons. Max Leroy Mésidor vo vyhlásení vydanom v mene všetkých duchovných a veriacich arcidiecézy požiadal haitské úrady o rýchle a účinné zásahy pre najťažšie postihnuté juhozápadné oblasti ostrova.

Arcidiecéza vyzvala aj ozbrojené gangy, ktoré šarapatia v hlavnom meste, aby „raz a navždy“ zložili zbrane a „pripojili sa k žiaľu ostatných uľahčením prísunu pomoci“ do juhozápadných departementov. Mons. Leroy Mésidor pozval veriacich k modlitbe na príhovor Nanebovzatej Panny Márie, aby Boh dal silu svojho Ducha všetkým, ktorých zasiahla táto skúška.

Počet evidovaných obetí zemetrasenia s magnitúdou 7,2 doteraz dosiahol 1 419. Tisíce ľudí sú však stále nezvestné, pokračuje pátranie v sutinách stoviek zrútených budov. Nemocnice, ktoré prijali viac ako 5 700 zranených, sú už preplnené.

Podľa francúzskeho denníka La Croix sú medzi obeťami dvaja kňazi. Sú to otec Jacques Percy z diecézy Jérémie, ktorého našli pod troskami biskupskej rezidencie, a otec Émile Beldor, farár v jednej z farností diecézy Les Cayes. Zranený je biskup diecézy Les Cayes kardinál Chibly Langlois, nie je však v ohrození života.

Značné boli materiálne škody na kostoloch, farách, kláštoroch a iných cirkevných budovách vo všetkých oblastiach postihnutých zemetrasením. Otrasy zo 14. augusta mali vyššiu magnitúdu než smutne známe zemetrasenie z v roku 2010, ktoré na Haiti skosilo 220 000 ľudských životov.

Predseda vlády Ariel Henry vyhlásil v krajine výnimočný stav. Podľa meteorologickej predpovede sa k Haiti navyše blíži tropická búrka. Len pred niečo vyše mesiacom došlo na Haiti k zavraždeniu prezidenta Jovenela Moïseho ozbrojeným komandom.

Pápež František vyjadril trpiacim Haiťanom svoju blízkosť v nedeľnom poludňajšom príhovore, keď vyzval svet k solidarite a modlil sa spolu s veriacimi v priamom prenose.

Na Haiti prichádzajú odkazy solidarity od cirkví z celého sveta. Na viacerých miestach boli vyhlásené zbierky pre postihnutých ľudí.

-jb-