Clicks330
pl.news
2

Biskup Opus Dei chce, żeby małżeństw i chrztów udzielali świeccy

Biskup José Maria Bonnemain z Chur w Szwajcarii, kapłan Opus Dei, pozwala świeckim pracownikom udzielać chrztu, mimo że diecezja ma wystarczającą liczbę księży. Świeckie chrzty są powszechne w wielu zachodnioeuropejskich diecezjach, chociaż liczba chrztów ogromnie spada.

Aby świeccy pracownicy mogli udzielać ślubów, muszą być spełnione pewne warunki, powiedział Bonnemain portalowi Kath.ch (22 października). Biskup może przekazać to zadanie osobom świeckim po zatwierdzeniu przez konferencję biskupów i Rzym.

"Mam zamiar to zainicjować, ale najpierw przedyskutuję to z Radą Kapłanów". Liczba ślubów kościelnych w diecezji Chur drastycznie spadła. Ci nieliczni, którzy biorą ślub w kościele, są w większości praktykującymi katolikami, którzy nalegają na obecność księdza.

Dla Bonnemaina jest "logiczne", że świeccy pracownicy odpowiedzialni za [martwą] parafię powinni być upoważnieni do udzielania chrztów i, jeśli to możliwe, ślubów. W sierpniu Bonnemain powiedział, że nie ma nic przeciwko małżeństwom homoseksualnym, ale po prostu chciałby je nazwać inaczej.

Grafika: José Maria Bonnemain, © Pressebild, #newsKcerhyaesp

. Leliwa
Ale chrztu może udzieli przecież każda osoba, natomiast małżeństwa udzielają sobie małżonkowie nawzajem.