pl.news
44.4K

Przemilczany bohater: Ojciec Pierre Epiney nie żyje

Ojciec Pierre Epiney z Riddes w Szwajcarii, przyjaciel arcybiskupa Marcela Lefebvre'a, zmarł 15 stycznia około 7 rano.

To właśnie w Ecône – wiosce należącej do Riddes – arcybiskup Lefebvre założył swoje seminarium. Epiney przyczynił się do tego, że tak się stało. Biskup Sionu Nestor Adam (+1990) wyraził na to zgodę.

Adam wyświęcił Epiney'a na księdza w 1961 roku. Wolny i młody duch, Epiney szybko zdał sobie sprawę, że po Soborze Watykańskim II wszystko poszło nie tak, jak powinno. Kiedy w 1967 roku został mianowany proboszczem w Riddes, mieście nieznanym z wiary, odmówił wprowadzenia Novus Ordo. Z tego powodu biskup Adam (+1990) zaczął go prześladować.

Młody ksiądz został zmuszony do wybudowania własnego kościoła w Riddes, do którego przyłączył dom starców. Jego zerwanie z Bractwem Świętego Piusa X nastąpiło, gdy sprzeciwił się ich próbom zjednoczenia z Rzymem.

Epiney był chory od dłuższego czasu. Covid przyspieszył jego koniec. Przez kilka dni był pod tlenem i kroplówką, a zmarł w swoim prezbiterium.

Na 25-lecie kapłaństwa Epineya arcybiskup Lefebvre powiedział w homilii: "dzięki tobie, drogi ojcze, [kanton] Valais jest nadal katolicki". Requiescat in pace.

#newsOmkseqqqdt
Konfederacja Korony Polskiej
Réquiem aetérnam dóna éis, Dómine.
Et lux perpétua lúceat éis.
Requiéscant in páce.
Amen.
Anieobecny
Dobry Jezu, a nasz Panie,
Daj mu wieczne spoczywanie...
CHWAŁA BOGU W TRÓJCY ŚWIĘTEJ JEDYNEMU
CHWAŁA BOGU W TRÓJCY ŚWIĘTEJ JEDYNEMU