V londýnskej nemocnici usmrtili chlapca v kóme, ktorý konvertoval na katolicizmus

V londýnskej nemocnici usmrtili chlapca v kóme, ktorý konvertoval na katolicizmus - Christianitas

6. augusta 2022 zomrel v Kráľovskej londýnskej nemocnici len 12-ročný katolícky konvertita Archie Battersbee. Stalo sa tak po tom, čo súd rozhodol o odpojení chlapca z prístrojov napriek nesúhlasu jeho rodičov. Súd svoje rozhodnutie zdôvodnil slovami, že koná v „Archieho najlepšom záujme“.

Chlapcovým veľkým záujmom boli gymnastika a bojové umenia. Bolo to práve na tréningoch, kde sa začal dostávať bližšie do kontaktu s kresťanstvom, keďže si všimol, že sa niektorí chlapci na začiatku prežehnávali. Rovnako tak neušli chlapcovej pozornosti ani veriaci, ktorí chodili do neďalekého katolíckeho kostola. Požiadal preto mamu, aby ho dala pokrstiť.

7. apríla našla Archieho matka svojho syna ležať nehybne v ich dome v Southend-on-Sea v Essexe. Podľa poranení sa zdalo, že sa pokúsil o online „výzvu“, kedy si dal okolo krku čosi ako škrtidlo a snažil sa tak zadržať dych čo najdlhšie. Táto „výzva“ sa mu však tragicky vymkla spod kontroly. Archie Battersbee bol prevezený do Kráľovskej londýnskej nemocnice, avšak tamojší lekári sa obrátili na právnikov s tým, že „chlapcov mozog je už odumretý“ a Archie „je tým pádom už mŕtvy“. Lekári žiadali súdy o povolenie odpojiť chlapca od prístrojov.

Hoci právnici rodiny argumentovali, že chlapcovo srdce stáli bije normálne, prvotný súd rozhodol 13. júna, že lekári môžu prístroje odpojiť. Chlapcovi rodičia sa ihneď odvolali a odvolací súd im dal za pravdu, že ich syn stále žije. Avšak aj nemocnica sa odvoláva a následný spor 15. júla vyhráva. Sudca Hayden svoj rozsudok odôvodnil so slovami, že „neexistuje žiadna nádej na (chlapcovo) uzdravenie“.

Rodina sa obrátila na Európsky súd pre ľudské práva a dokonca na OSN, pričom Organizácia spojených národov odporučila chlapca držať pri živote. Tieto odporúčania však londýnske súdy vôbec nebrali do úvahy. Rodina preto podala návrh na premiestnenie chlapca do hospicu, avšak sudkyňa Theisová zamietla tento návrh s nepochopiteľným odôvodnením, že „to nie je v chlapcovom záujme“. Rodine bolo povedané, že Archieho podpora života bude vypnutá v sobotu o 10:00.

Nesúhlasíme s myšlienkou dôstojnosti v smrti. Vnucovať nám ju a urýchľovať jeho smrť za týmto účelom je hlboko kruté,“ povedala Archieho mama. „Je na Bohu, aby rozhodol, čo by sa malo stať Archiemu, vrátane toho, či, kedy a ako zomrie“.

6. augusta dopoludnia skutočne Archieho Battersbee odpojili z prístrojov na čo sa okolo 12. hodiny zadusil. Správu o jeho smrti oznámila pred nemocnicou prítomným novinárom jeho matka.

Cez slzy povedala: „Žiaľbohu, Archie dnes o 12.15 zomrel. Chcela by som len povedať, že som najpyšnejšia mama na svete. Bol to taký krásny malý chlapec. Bojoval až do úplného konca a ja som taká hrdá, že som jeho mama.“

Ella Carterová, príbuzná rodiny, povedala, že bolo „barbarské“ vidieť malého chlapca takto umierať.

Hollie Danceová, chlapcova mama, dala syna v nemocnici pokrstiť podľa jeho vlastného želania. Sama sa spolu s ďalšími členmi rodiny taktiež stala tento rok katolíčkou.

MG

Zdroj: BBC, The Guardian
Metod
Najväčším problémom boli a sú katolíci! Nevzdávajme to! Na druhej strane nás verných čaká odmena!