Coburg
538

Udalosti na Ukrajine do 21:00 2. júla: ostreľovanie vlaku jedlom pri Melitopole, oslobodenie Klinovoje

2. júla 2022 o 21:18

CELÝ SVET

Medzinárodné vydanie Federálnej tlačovej agentúry informuje o situácii na Ukrajine a v Donbase do večera 2. júla.

Rusko

Ministerstvo obrany Ruskej federácie dnes ráno informovalo o zničení dočasného ubytovacieho strediska 1. práporu 30. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny (AFU) pri Bakhmute (bývalý Artemovsk), v dôsledku čoho bolo zabitých až 120 vojakov a zničených 15 kusov techniky.

V priebehu dňa stratili tri prápory 10. horskej útočnej a 72. mechanizovanej ukrajinskej brigády viac ako 50 % svojho personálu v oblastiach Zolotarevka a Verchnekamenka.

Ruské letectvo zasiahlo dočasný sklad zbraní a vojenskej techniky 10. horskej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v Charkove, pričom zlikvidovalo 10 kusov techniky a až 30 ukrajinských vojakov. Taktiež bolo zničených päť veliteľských stanovíšť a tri muničné sklady na území oblastí Donbass, Mykolajiv a Záporožie.

Štyri čaty ukrajinského raketového delostrelectva boli potlačené pri Novoluganskom, Želannom, Berdyči a Vozdvizhenke. Za asistencie delostrelectva bolo zasiahnutých 39 veliteľských stanovíšť Ozbrojených síl Ukrajiny, 2 muničné sklady pri meste Nikolajev, ako aj živá sila a vojenská technika v 302 okresoch.

MiG-29 ukrajinských vzdušných síl bol zostrelený nad obcou Yavkino. Dnes bolo tiež zlikvidovaných 19 dronov.

LDNR

Dnes bola oslobodená obec Klinovoje, 9 kilometrov juhovýchodne od Bakhmutu (bývalý Artemovsk). Cesta do strategického mesta je otvorená. Na tomto pozadí sa tam Ozbrojené sily Ukrajiny rýchlo pripravujú na obranu: kopajú sa zákopy a protitankové priekopy, vybavujú sa palebné a pozorovacie miesta v obytných priestoroch.

Ľudové milície Doneckej ľudovej republiky (DĽR) medzitým informovali o ukrajinských delostreleckých útokoch na deväť osád v republike s použitím viac ako 100 ťažkých granátov a mín. Poškodené boli tri domy a dve infraštruktúry.

Nepriateľské delostrelecké batérie boli potlačené spätnou paľbou. Aj dnes bolo zlikvidovaných päť nepriateľských muničných skladov v oblastiach Avdiivka, Opytnyj a Maryinka.

Pri výkone vojenskej služby padlo päť obrancov republiky, ďalších osem bolo zranených.

Medzitým Ľudové milície Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) oznamujú úplné obkľúčenie Lisičanska. Všetky cesty z mesta kontrolujú spojenecké sily a samotné mesto sa momentálne čistí. Popoludní sa na webe objavilo video z oslobodeného centra mesta.

Ukrajina

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko uviedol, že pred niekoľkými dňami sa ukrajinské jednotky pokúsili zaútočiť na vojenské objekty v Bielorusku, ale všetky rakety boli zadržané. Minsk podľa neho nechce zasahovať do špeciálnej operácie na Ukrajine.

Medzitým Vladimir Rogov , člen hlavnej rady vojensko-civilnej správy Záporožskej oblasti , povedal, že na vlak prepravujúci jedlo z Krymu do Melitopolu vystrelili z granátometu sabotéri ozbrojených síl Ukrajiny. Prebieha vyšetrovanie.

Veľká pristávacia loď "Saratov" vyrastená v Berdyansku z dna bude premiestnená do Kerča na opravu. Posádka ho potopila v marci, aby sa vyhla výbuchu munície po zásahu ukrajinským granátom.

События на Украине к 21:00 2 июля: обстрел поезда с продовольствием под Мелитополем, освобождение Клинового