Coburg
1859

Orbán v Maďarsku vyhlásil stav vojnovej hrozby (rozšírená správa)

Pravda Správy Svet Orbán v Maďarsku vyhlásil stav vojnovej hrozby

Maďarská vláda v súlade s ústavou vyhlásila s platnosťou od utorňajšej polnoci stav vojnovej hrozby. Oznámil to premiér Viktor Orbán vo videozázname zverejnenom na Facebooku, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

TASR, ČTK 24.05.2022 18:03, aktualizované: 18:18

Foto: SITA/AP

Maďarský premiér Viktor Orbán

„Vláda využijúc právo zakotvené v ústave vyhlasuje od dnešnej polnoci stav vojnovej hrozby,“ povedal premiér, ktorý zdôraznil, že kabinet, ktorý v utorok zložil v parlamente sľub, začal okamžite pracovať, pretože v susednej krajine zúri vojna. „Je to vojna, ktorej koniec ešte nikto nevidí,“ zdôraznil.

„Táto vojna znamená priebežnú hrozbu pre Maďarsko, ohrozuje fyzickú bezpečnosť, ale je aj hrozbou bezpečnosti dodávky energií pre hospodárstvo i rodiny, ako aj pre ich materiálnu bezpečnosť. Vidíme, že bruselské sankcie vedú k obrovskému ekonomickému rozvratu a k drastickému zvyšovaniu cien,“ povedal Orbán.


Vláda v takejto situácii potrebuje manévrovací priestor a okamžitú akcieschopnosť, zdôvodnil premiér toto mimoriadne opatrenie. Orbán dodal, že podobne, ako to bolo aj v prípade stavu núdze počas koronavírusovej pandémie, stav vojnovej hrozby umožňuje kabinetu okamžite reagovať a všetkými možnými prostriedkami „chrániť Maďarsko a maďarské rodiny“.

Krátko pred skončením núdzového stavu vyhláseného kvôli pandémii covidu-19 našiel Orbán spôsob, ako by mohol ďalej vládnuť pomocou dekrétov, napísala agentúra DPA. Parlament ovládaný jeho stranou Fidesz vytvoril novú kategóriu pre núdzový stav: vláda ho môže vyhlásiť, keď je niektorá zo susedných krajín zasiahnutá ozbrojeným konfliktom vo vojne alebo ju postihne humanitárna katastrofa.

Za príslušnú zmenu ústavy hlasovalo 136 poslancov zo 199. S Maďarskom susedí Ukrajina, ktorú pred troma mesiacmi vojensky napadlo Rusko.

Môže rušiť zákony

Súčasný núdzový stav vyhlásený na jar 2020 na začiatku pandémie covidu vyprší s koncom tohto mesiaca. Nová zmena ústavy umožní Orbánovi ho predĺžiť. Vďaka tomu bude môcť rušiť existujúce zákony a vydávať núdzové opatrenia. Tie síce musí potom najneskôr do 15 dní schváliť parlament, vzhľadom na súčasné rozloženie síl v maďarskom zákonodarnom zbore ide ale o formalitu.

Agentúra DPA pripomína, že núdzový stav vyhlásený kvôli pandémii covidu-19 Orbán využil aj na účely, ktoré so zvládaním zdravotnej krízy nijako nesúviseli. Išlo napríklad o opatrenia, na základe ktorých finančne utrpeli obce vedené opozíciou alebo vďaka ktorým získali určité výhody podnikatelia blízkej vláde.

Orbán v Maďarsku vyhlásil stav vojnovej hrozby
Coburg
Bravó Viktor, ty si skutočný premiér, nie ako tí naši kartónoví trpaslíci.