Clicks2.6K
pl.news
12

Trzy dni za wcześnie? 134 jokerów chce "zniesienia" mszy trydenckiej

Grupa 134 nieznanych osób, głównie Włochów, podpisała 29 marca list otwarty z żądaniem zniesienia tradycyjnej mszy trydenckiej (TLM).

List ten powinien był zostać opublikowany trzy dni później. Przewodniczącym grupy jest Andrea Grillo, antykatolik, który uczy "liturgii" benedyktynów w Sant'Anselmo w Rzymie.

W swoim liście Grillo twierdzi, że TLM jest "zamknięta w historycznej przeszłości". To samo można powiedzieć o Chrystusie, Ewangelii i Mozarcie.

Nazywa mszę, która – w przeciwieństwie do Novus Ordo – przyciąga młode rodziny, młodych ludzi i nowe powołania "obojętną", "skamieniałą", "bez życia", "bez wigoru".

Według niego, TLM "uodparnia" wiernych na to, co nazywa "szkołą modlitwy Soboru Watykańskiego II", chociaż "szkołą modlitwy" tego Soboru była TLM.

Grillo nazywa nieudaną reformę liturgiczną Pawła VI, która zerwała z Soborem, "zesłaną przez Opatrzność na wspólną drogę kościoła".

Wierzy on zatem, że "podwójna, konfliktowa forma rytualna doprowadzi do znacznego podziału w wierze". Jednocześnie Grillo popiera obrządek amazoński, ale zdaje się ignorować fakt, że w samym Kościele łacińskim istnieje obecnie 17 różnych rytuałów, z których chce zniszczyć jedynie TLM.

Symboliczne jest to, że opublikował list dokładnie w momencie zawieszenia Novus Ordo na całym świecie, podczas gdy TLM jest kontynuowany w podziemiu.

Grafika: © Joseph Shaw, CC BY-NC-SA, #newsPecydmalkn
Henri_Kumans
Jak wskazuje doświadczenie, szatan zawsze wie lepiej. Wie lak naprawić świat, Kościół, jak ten świat zbawić, tudzież jak zaprowadzić raj na ziemi. Ale cała ta jego wiedza na nic mu się zdała, bo w międzyczasie nie zauważył, że wpada do piekła.