tommy1
5388

NIE CHODZI O TO, BY MANIPULOWAĆ HISTORIĄ, ALE ŻEBY POKAZYWAĆ PRAWDĘ, KTÓRA BĘDZIE STANOWIĆ DLA NAS WZORZEC ORAZ ODNIESIENIE DO BUDOWY POSTAW PATRIOTYCZNYCH

PROF. M. RYBA: NIE CHODZI O TO, BY MANIPULOWAĆ HISTORIĄ, ALE ŻEBY POKAZYWAĆ PRAWDĘ, KTÓRA BĘDZIE STANOWIĆ DLA NAS WZORZEC ORAZ ODNIESIENIE DO BUDOWY POSTAW PATRIOTYCZNYCH
16 maja 2022

Kiedy patrzymy na swoją politykę historyczną, kiedy cały czas próbujemy myśleć o obronności kraju, musimy pamiętać, że cała tradycja naszej historii, historii obrony przed Niemcami, historii obrony przed Sowietami, historia Żołnierzy Wyklętych, jak bardzo nasza polityka historyczna powinna być realizowana i w szkole, i poza szkołą, ponieważ to buduje tożsamość. Nie chodzi o to, by nią manipulować, ale żeby po prostu pokazywać prawdę, która pociąga i która rzeczywiście będzie i może stanowić dla nas pewien wzorzec i odniesienie do budowy postaw patriotycznych – powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej oraz wykładowca akademicki, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.


Zbrodnie rosyjskie na Ukrainie są tak strasznym doświadczeniem wielu ludzi, że w jasny sposób pojawienie się ambasadora Rosji pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich jest prowokacją. Ambasador powinien dostosować się do ostrzeżenia polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w tej sprawie – ocenił premier RP Mateusz Morawiecki. [czytaj więcej]

Zdaniem prof. Mieczysława Ryby warto zastanowić się, o co w tej prowokacji chodziło.

– Widzimy, że ambasador chciał takiego wydarzenia, a propaganda rosyjska bezwzględnie to wykorzystuje, pokazując w jaki sposób nie tylko traktowany jest ambasador, ale w jaki sposób traktowana jest pamięć o żołnierzach armii sowieckiej. Współczesna Rosja buduje swoją tożsamość nie tylko na prawosławiu jak Rosja carska ani na ideologii komunistycznej tak jak Rosja sowiecka. Współczesna Rosja buduje swoją tożsamość podobnie jak Izrael na pamięci o II wojnie światowej. I tak jak dla państwa Izrael Holokaust to pewna święta pamięć, nienaruszalna, każdy stara się ją relatywizować (jakkolwiek podważać) lub sobie przypisywać, jest atakowany i wywołuje to praktycznie powszechne oburzenie i wokół tego jest budowana tożsamość historyczna, patriotyczna współczesnego Izraela. Izraela bardzo podzielonego od strony politycznej, ideowej, a nawet religijnej, bo mamy wielu Żydów-ateistów – powiedział gość Radia Maryja i TV Trwam.

W Rosji także jest wielu ateistów i ludzi religijnie pogubionych, natomiast pamięć o II wojnie światowej to „pewna świętość”.

– Dlatego Katyń był elementem spornym między Polską a Rosją, ponieważ Katyń pokazuje, że w czasie tej wojny mocarstwo sowieckie dokonywało zbrodni na armii swojego sąsiada, a nie tylko wewnętrznych zbrodni komunistycznych, a więc to jest rysa na tym, co zwiemy ich rzekomym wyzwolicielskim działaniem – zaznaczył prof. Mieczysław Ryba.

Władimir Putin ponosi różne porażki na froncie. Wojska rosyjskie wycofują się z poszczególnych regionów (wycofały się m.in. z Kijowa). Historyk wskazał, że wojna na Ukrainie jest definiowana jako długotrwała, a jeśli jest długotrwała, to „Kreml szuka pewnego odniesienia historycznego, kiedy walki trwały długo i to jest II wojna światowa”.

– Jeśli wtedy walczono z nazizmem, a w tej chwili jest denazyfikacja Ukrainy, bo taką retorykę się stosuje, to Putin rozszerza (obszar swojego zainteresowania – red.). Chodzi m.in. o Zachód, przede wszystkim o Polskę i Stany Zjednoczone. Chodzi o Zachód, który popiera nazistów, który też wymaga denazyfikacji. A kto może zdenazyfikować Polskę, Ukrainę i inne kraje? Zdenazyfikować te państwa może armia rosyjska. Dlatego Moskwa zachęca do mobilizacji wokół tej wojny, ponieważ to jest innego typu wojna ojczyźniana, a to, że tam żyją naziści, to popatrzcie na naszego ambasadora, który na cmentarzu został oblany farbą, został zaatakowany i zbezczeszczona została pamięć armii wyzwolicielskiej, armii, która walczyła z faszyzmem – przypomniał historyk.

Warto zwrócić uwagę, jak bardzo propagandowo wykorzystywana jest dzisiaj historia i jak ważne jest, żeby mieć wyczucie całej sprawy.

– Kiedy patrzymy na swoją politykę historyczną, kiedy cały czas próbujemy myśleć o obronności kraju, musimy pamiętać, że cała tradycja naszej historii, historii obrony przed Niemcami, historii obrony przed Sowietami, historia Żołnierzy Wyklętych, jak bardzo nasza polityka historyczna powinna być realizowana i w szkole, i poza szkołą, ponieważ to buduje tożsamość. Nie chodzi o to, by nią manipulować, ale żeby po prostu pokazywać prawdę, która pociąga i która rzeczywiście będzie i może stanowić dla nas pewien wzorzec i odniesienie do budowy postaw patriotycznych – podsumował prof. Mieczysław Ryba.

radiomaryja.pl
tommy1
Współczesna Rosja buduje swoją tożsamość nie tylko na prawosławiu jak Rosja carska ani na ideologii komunistycznej tak jak Rosja sowiecka.
Matricaria
W XXI wieku religjność będzie wzrastać jako jedyna alternatywa dla umysłowego zniewolenia i zagrożenia totalitaryzmem w najgorszym północnokoreańskim stylu.I to jest dobra wiadomość,nie sposób pomylić światła z ciemnością na tym zaawansowanym etapie dziejów.Stało sie to czego komunistyczni wodzowie najbardziej sie obawiali,"Janiepawlizm" niepowstrzymany odpalił w świadomości ludzkiej coś …More
W XXI wieku religjność będzie wzrastać jako jedyna alternatywa dla umysłowego zniewolenia i zagrożenia totalitaryzmem w najgorszym północnokoreańskim stylu.I to jest dobra wiadomość,nie sposób pomylić światła z ciemnością na tym zaawansowanym etapie dziejów.Stało sie to czego komunistyczni wodzowie najbardziej sie obawiali,"Janiepawlizm" niepowstrzymany odpalił w świadomości ludzkiej coś większego od tysięcy bomb atomowych.

Ni zapomnieniem wiecznym, ani pamiętaniem,
mgłą gór, ni stolic wrzawą świat nie uspokoi.
Aż po latach bojowań krzyż albo i kamień,
i ptak zaśpiewa na nim jak w ruinach Troi.

Miłość, jadło, napoje towarzyszą w drogach,
ale nie ku nim bystre zwróciły się oczy.
Ciężkie, senne powieki światłość pali sroga
i czas ostrzega cicho, nim ciało przekroczy.

Dobre zwierzęta wierne, ludzie krótkotrwali
Szarpią na próżno ręce skrzepłe w zachwyceniu.
A z ziemi głos powstaje: potomku nasz, cieniu,
Czyżbyśmy darmo ciebie tak długo wołali?

Czesław Miłosz Elegia
tommy1
"Janiepawlizm" niepowstrzymany odpalił w świadomości ludzkiej coś większego od tysięcy bomb atomowych.
Dziecko
Jak Sue niektórym pamięć odświeżyła, a może coś o Wolyniy,tam były mniej,,cywilizowane " metody zabijania
tommy 1
Zbrodnie rosyjskie na Ukrainie są tak strasznym doświadczeniem wielu ludzi, że w jasny sposób pojawienie się ambasadora Rosji pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich jest prowokacją. Ambasador powinien dostosować się do ostrzeżenia polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w tej sprawie .