Clicks56

POĽSKO ODSTÚPI OD ISTANBULSKÉHO DOHOVORU

POĽSKO ODSTÚPI OD ISTANBULSKÉHO DOHOVORU
Články, čo píšu iní / Od Jozef Kutny

Vláda tvrdí, že dohovor je proti poľskej ústave a rímsko-katolíckym rodinným tradíciám, proces odstúpenia začne už v pondelok.

VARŠAVA 26. júla (SITA/extraplus.sk) – Poľsko odstúpi od európskej dohody zameranej proti násiliu páchanému na ženách. V sobotu to oznámil minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro, podľa ktorého je dokument, známy ako Istanbulský dohovor, “škodlivý”, pretože vyžaduje, aby školy učili deti o “gender”. Dodal zároveň, že reformy, ktoré krajina zaviedla v uplynulých rokoch, predstavujú pre ženy dostatočnú ochranu. Poľsko podľa neho začne proces formálneho odstúpenia od dohody v pondelok.

Vláda tvrdí, že dohovor je proti poľskej ústave a rímsko-katolíckym rodinným tradíciám. Podľa Ziobra dokument porušuje práva rodičov a “obsahuje prvky ideologickej povahy”. Proti plánom konzervatívnej vlády protestovali tisícky ľudí vo Varšave, Vroclave, Čenstochovej a ďalších poľských mestách.

Istanbulský dohovor bol prijatý v Istanbule v roku 2011. Jeho základným cieľom je „vytvorenie Európy bez násilia na ženách a domáceho násilia” s dôrazom na jasné prepojenia medzi dosiahnutím rodovej rovnosti a odstránením násilia páchaného na ženách. Jeho zámerom je tiež harmonizovať právne normy členských krajín a zabezpečiť tak ženám, dievčatám a ďalším skupinám ohrozených násilím užívanie rovnakej úrovne ochrany v celej Európe.

Článok prevzatý z: www.extraplus.sk/clanok/polsko-odstupi-…