csk.news
418

Stalinova Éra Cirkvi: František Opäť Očisťuje Rímsku Kúriu

Vo Vatikáne prebiehajú čistky, píše Luigi Casalini z MessaInLatino.it (14. December).

Kongregácia pre Klérus

Prefekt Kongregácie pre Klérus, Kardinál Stella (80), patril medzi členov Kúrie, ktorí boli Františkovi najbližší a otrocky nasledovali jeho ideológiu. Nakoniec bol však vyhodený.

Bez konzultácie so Stellou ho František nahradil Biskupom Lazarusom You Heung-sikom niekoľko týždňov pred Stellovým odchodom do dôchodku 18. Augusta, keď mal 80 rokov. Stella nebola nikdy oficiálne prepustená, inými slovami, bol prepustený. Jeho zločin: Pokúsil sa zabrániť Traditionis Custodes, pretože pochopil, že rozdeľuje a škodí Cirkvi.

František potom využil trojminútové publikum, aby prepustil Stellovho tajomníka, Arcibiskupa Jorge Carlosa Patrona Wonga („Stellovho muža“), a urobil z neho Arcibiskupom nepodstatnej Arcidiecézy Jalapa v Mexiku.

Kongregácia pre Náuku Viery

Najradikálnejšie čistky sa týkajú Kongregácie pre Náuku Viery (CDF).

Františkovi sa nepáčilo vyhlásenie CDF o „požehnaní“ pre homosexuálov a schválil ho neochotne, tvrdí Casalini. CDF sa ďalej "opatrne postavila" proti Traditionis Custodes ("aby sa predišlo rozdeleniu") a zriadeniu druhej Komisie pre [neplatne vysvätené] diakonky. Ďalej František obviňuje CDF, že dostatočne nepodporuje jeho ideológiu. CDF však nie je v službách Františka, ale Viery, a má za úlohu vyškrtnúť chyby z jeho dokumentov.

Ako pomstu sa František chystá odstrániť Monsignora Giacoma Morandiho z CDF a presunúť ho do Talianskej diecézy (Pesaro, Florencia alebo Reggio Emilia). Morandi je známy svojou vyrovnanosťou pri riešení zložitých prípadov.

Zdá sa, že František tiež uvažuje o odvolaní prefekta, Kardinála Ladariu v Júli 2022, keď sa skončí jeho funkčné obdobie. Potom by jeho miesto prevzal samotný František. Až do Druhého Vatikánskeho Koncilu boli Pápeži Prefektmi Svätej Kancelárie, ale tajomníci sa zaoberali každodennými záležitosťami.

Súčasní podtajomníci Monsignore Matteo Visioli a Armando Matteo, ktorí boli nedávno vymenovaní bez akéhokoľvek konkrétneho dôvodu, by sa potom stali tajomníkmi.

Obrázok: © Mazur, CC BY-NC-SA, #newsImdsxxlvox