Clicks32
szuirad1
1

Bł. Honorat Koźmiński 13 października.

Florentyn Wacław Jan Stefan Koźmiński pochodził z inteligenckiej rodziny mieszkającej w Białej Podlaskiej. W rodzinnej miejscowości uczęszczał do szkoły elementarnej, następnie ukończył gimnazjum w Płocku i udał się na studia do Warszawy. Zapisał się na Wydział Budownictwa na Akademii Sztuk Pięknych, lecz nie udało mu się ukończyć edukacji, ponieważ został aresztowany za udział w spisku antyrosyjskim jako student czwartego roku.

Osadzony w X pawilonie warszawskiej cytadeli cierpiał podwójnie. Po pierwsze z powodu tyfusu, na jaki zachorował. Po drugie dlatego, że już w czasach szkolnych utracił wiarę i okres uwięzienia zbiegł się u niego z okresem ciężkich doświadczeń wewnętrznych kierujących go na powrót do Boga. Zachowała się dzienna data odzyskania wiary przez politycznego więźnia – 15 sierpnia 1846 – i miało się to stać w nadprzyrodzonych okolicznościach, gdyż, jak wspomina Błogosławiony, sam „Jezus przyszedł do mnie do celi więziennej i łagodnie do wiary doprowadził”.

Po wyjściu z więzienia w roku 1847 nie wrócił on już na studia, ponieważ postanowił rozpocząć żywot zakonny. Wstąpił w roku 1848 do... pch24.pl/bl-honorat-kozminski/
szuirad1
Św Teofil z Antiochii, biskup 13 października brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-13c.php3