Bez viery nie sú peniaze: Vatikánske financie čelia "veľmi neistej" budúcnosti

Jezuitský páter Guerrero Alves, prefekt Sekretariátu pre ekonomiku, sa pre VaticanNews.va rozhovoril o vatikánskych financiách. Najdôležitejšie momenty.

- Deficit rozpočtu na rok 2021, vrátane 92 subjektov, predstavuje len 3 milióny eur [očakáva sa: 33 miliónov], ale majetok Vatikánu sa každý rok eroduje o 20 - 25 miliónov eur, aby sa zaplatila kúria.

- Governatorát (múzeá, žandárstvo, nehnuteľnosti vo vnútri Vatikánu) a Ior (Vatikánska banka) nie sú zahrnuté v rozpočte.

- Existuje bežný prevádzkový deficit vo výške 62 mil. eur, ktorý zmiernili len dobré finančné výsledky za rok 2021 a ponechali deficit 3 mil. eur.

- Príjmy naďalej klesajú.

- Tribunál Rota sa zo samofinancovania dostal do deficitu, keď sa František rozhodol, že jeho [nefunkčné] služby budú bezplatné.

- Vatikánska nemocnica Bambino Gesù má väčší rozpočet ako Rímska kúria, ale je zdravá, zatiaľ čo vatikánska Casa Sollievo della Sofferenza v San Giovanni Rotondo má hlboké finančné problémy.

- Vatikánsky dôchodkový fond nie je dostatočne dotovaný, aby mohol plniť svoje budúce záväzky: "Sľubujeme viac, ako si môžeme dovoliť", ale "ešte stále máme čas na zavedenie nápravných, netraumatizujúcich opatrení".

- "Do budúcnosti nás čaká veľmi neisté obdobie. Nemáme veľa premenných, s ktorými by sme mohli operovať pri riešení krízy."

- "Nemôžeme povedať, že čas obetí sa skončil, rok 2022 bude mimoriadne ťažký a rok 2023 tiež."

- "Teraz sa musíme zaoberať rozpočtom na rok 2023, ktorý nám neumožňuje byť veľmi veselý."

Obrázok: © █ Slices of Light ✴ █▀ ▀ ▀, Flickr, CC BY-NC, #newsIgbxxcvilm