tr.news
10

Alman Paganizmi: Herkes Kendi Ekmeğini Getirdi ve Komünyon Olarak Yedi

8 Haziran'da MainPost.de sitesinde yayınlanan habere göre, Würzburg Piskoposluğuna bağlı, Frammersbach bölge papazı Peder Bernhard Albert (65), cemaatinden Ayine yanlarında plastik bir kutuda bir dilim ekmekle gelmelerini istedi.

Albert, para toplama ritüeli sırasında, inananların kutularını açmalarını ve ekmeğin üzerinde kutsama yapmalarını söyledi. Komünyon esnasında herkes kendi ekmeğini yedi: Albert neşeyle, "Daha hijyenik olamazdı" dedi. Gerçek şu ki daha Protestan olamazdı.

Albert bunun "İsa'nın tam olarak uyguladığı şey" olduğunu hayal ediyor. Cemaati hevesli: "Komünyonları normalden çok daha yoğun yaşadıklarını bildiriyorlar."

Albert ayrıca Hamsin Yortusu sürecinde de evden Ayin konulu bir metin yazmıştı. Metinde şöyle diyor:

"Lütfen ekmeği elinize alın, ekmeğin üzerinde haç yapın ve şöyle söyleyin: Ekmeği alıp yiyoruz: bu bizim için kendini feda eden İsa'nın bedenidir. Onun anısına bunu yapıyoruz.

Communio: Şimdi bize aşkla bağlı olduğunu bilerek İsa'nın anısına kutsanan ve dönüşen ekmeği yiyin."

Urspringenli Peder Stefan Redelberger, Albert'in yaklaşımının çok iyi olduğunu ve bunu kendi cemaatine de uygulamayı düşünüyor.

Würzburg Piskoposluğundaki Duttenbrunn kilisesinde ise rahip ekmeği kutsamış, fakat bunu çörek gibi kâğıttan zarflarda teslim etmişti (resim aşağıda).

#newsJhkuottthy