Clicks152
Peter(skala)
2

Ľudia, ktorí splupracovali na testovaní, doplatia na svoju naivitu: prídu o rodičovský "koronavírusový "príspevok

Ilustračné foto: Facebook (Ozbrojené sily SR)

hlavnydennik.sk/…-prist-o-rodicovsky-prispevok/


Rodičia, ktorí sa zúčastnili testovania, môžu ostať nemilo prekvapení. Kvôli pár eurám, ktoré si zarobili, môžu prísť o pandemický rodičovský príspevok a to nielen v mesiaci, keď mali príjem. Na obnovenie dávky už nebudú mať nárok nikdy. Potvrdil to aj minister Krajniak. S informáciou prišiel denník Pravda.

Túto informáciu potvrdila aj hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Mária Hrehová. Tá uviedla, že záleží od toho, na základe akého typu zmluvy dobrovoľníci pri testovaní pomáhali. Nárok zaniká dobrovoľníkom, ktorí podpísali dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti, za ktorú dostali príjem.

Minister práce Milan Krajniak si je vedomý tohto problému a tvrdí, že úrady práce mohli v týchto situáciách reagovať neuvážene. „Vieme o týchto prípadoch. Odporúčam im, nech sa odvolajú a budeme to riešiť,“ povedal. Podľa jeho slov žiadny rodič kvôli práci dobrovoľníka nepríde o peniaze. „V krízovom prípade im to zaplatíme cez SOS dotáciu,“ dodal Krajniak.

Ústredie práce však tvrdí, že rodič nestratí nárok na príspevok, len ak uzatvoril takzvanú zmluvu o dobrovoľníckej činnosti. V takomto prípade však dobrovoľníci nemajú nárok na nejakú odmenu či výplatu. Rodičia, ktorí si takto chceli privyrobiť a predtým nepracovali, sa tak pripravili o 270 eur mesačne a tí, ktorí predtým poberali aj materské dávky, prišli dokonca až o 370 eur mesačne.

Ešte horšie je, že na pandemickú rodičovskú dovolenku sa nedá len tak vrátiť ani v mesiaci, keď už rodič nebude mať žiadny príjem. Hrehová tvrdí, že ak niekto mal napríklad v októbri príjem z podnikania a v nasledujúcom mesiaci november už príjem nemá, nárok jednoducho nevzniká.

Podľa nej nejde o analogickú nadväznosť a pri prerušení preto rodič nárok už jednoducho nemá.

Tejto istej situácii čelia aj jednoosobové sro-čky. Aj takíto podnikatelia, ak sa zúčastnili testovania, pripravili sa o rodičovský príspevok. Tu je však pomocou Prvá pomoc plus, kde sa dá požiadať o kompenzáciu, ktorá nahradí rodičovský príspevok.
ľubica
Peter(skala)
takže nie len antigenove testy ale aj PCR testy a napokon aj samotné vakcíny
🤮 a ešte idu hovoriť o nejakej zodpovednosti?!