Peter(skala)
19868

Pápež František pokrstí v Sixtínskej kaplnke 28 detí

Vatikán 7. januára Na sviatok Krstu Pána v nedeľu 8. januára pápež František bude už tradične udeľovať krst deťom. Pri svätej omši v Sixtínskej kaplnke so začiatkom o 9.30 pokrstí 28 detí z rodín vatikánskych zamestnancov.

V mene 15 chlapcov a 13 dievčat vyznajú vieru ich rodičia. Tí počas obradu za prítomnosti krstných rodičov garantujú, že budú deti vychovávať vo viere. Eucharistické slávenie bude sprevádzať zbor Cappella Sistina, ktorý je pod klenbou s Michelangelovými freskami na domácej pôde. -jb-
Coburg
Peter ono sa to môže vyvíjať všelijako, aj pri tých "úľavách" aj bez nich. . Vieme že malé pokrstené dieťa sa vôbec nemusí stať praktizujúcim katolíkom, a to aj napriek snahe svojich či krstných rodičov. Tak isto niektorí manželia, ktorí si prisahajú vernosť pri oltári ešte ani netušia, že sa rozvedú, takže to nie je krivá prísaha, iba jej nedodržanie. (Keby to dopredu tušili, tak sa ani nevezmú)…More
Peter ono sa to môže vyvíjať všelijako, aj pri tých "úľavách" aj bez nich. . Vieme že malé pokrstené dieťa sa vôbec nemusí stať praktizujúcim katolíkom, a to aj napriek snahe svojich či krstných rodičov. Tak isto niektorí manželia, ktorí si prisahajú vernosť pri oltári ešte ani netušia, že sa rozvedú, takže to nie je krivá prísaha, iba jej nedodržanie. (Keby to dopredu tušili, tak sa ani nevezmú) Manželstvo je ale SVIATOSŤ a dáva veľké predpoklady na to, že ak sa tí manželia budú snažiť, budú z tejto sviatosti čerpať veľmú silu. Ak dnes niekto prisahá pri oltári už s vedomím, že "ak to nevyjde", predsa len azda nebudem bez ostatných sviatostí, aj keď si to zopakujem - to je katastrofa.
Krst je tiež sviatosť. Ide jasne o zmazanie dedičného hriechu, ale bez katolíckej výchovy to neznamená automatickú spásu. Preto sú tam tí krstní rodičia potrební. A tiež sa mnoho zakladá na dobrej vôli rodičov a krstných rodičov, a ak títo budú na tejto sviatosti spolupracovať, je veľký predpoklad že sviatok krstu donesie svoje ovocie. Pozerať sa na to tak, že však to a to nie je povinné alebo to a to sa nemusí, tak to je veľmi nebepečné.
Ja sa pamätám ako sa krstilo za komunizmu. Bežalo sa do vzdialenej dediny, a komunisti si tam dali pokrstiť dieťa.. Tajne KOMUNISTI. Vychovávali ho azda vo viere? Veď sami ju zradili. Hneď po demokracii sme videli kopec komunistov v kostoloch, a ťažko povedať, že robili pokánie resp to verejne oznámili. To by teda mali - potom to beriem. Takže je to na ich svedomí.... Opakujem len toľko - ak dnes prestaneme byť striktní, bude sa tento nápor "úľav" rozširovať ako trhlina na Titaniku...
Peter(skala)
V KOdexe kanonickeho prava (oficialne učenie KC) sa piše, že k udeleniu krstu nie je na prekažku, ak krstenec nemá k dispozicii obidvoch krstných rodičov za katolikov, ale aspon 1 z nich má byť katolik, aby krstenec bol časom vychovavaný v Katol.viere.
To znamená, že pointa podmienky krstu spočíva vo výchove a nie v osobe krstneho rodiča, inač povedané, že nezaleží na počte krstných rodičov ani …More
V KOdexe kanonickeho prava (oficialne učenie KC) sa piše, že k udeleniu krstu nie je na prekažku, ak krstenec nemá k dispozicii obidvoch krstných rodičov za katolikov, ale aspon 1 z nich má byť katolik, aby krstenec bol časom vychovavaný v Katol.viere.

To znamená, že pointa podmienky krstu spočíva vo výchove a nie v osobe krstneho rodiča, inač povedané, že nezaleží na počte krstných rodičov ani na pohlaví, či to bude muž alebo žena a dokonca nezaleží až tak na tom, či krstenec má k dispozicii MOMENTALNE nejakeho krstneho rodiča (ako svedka a zaroven učitela viery) ale na tom, či je vôľa krstenca pokrstiť a časom sa ukaže ako a kto ho bude učiť katol.nauke.

V Krste totiž ide predovšetkým o zmazanie dedičneho hriechu a nie predovšetkým o vstupenku do KC

Vstupenka je druhoradá, aj vyučovanie, podstatne je zbaviť dieťa dedičneho hriechu, ktorý zaťažuje vývin dieťaťa ako po duchovnej tak aj po psychickej stranke.

Pápež povedal, že je pokrytecke ak niekto brani pokrstiť dieťa, len kvôli tomu, že nemá krstneho rodiča (resp.zleho krstneho rodiča)
Prečo? Pretože pokrytcom je ten, kto už bol oslobodený od dedičneho hriechu (krstom) a pritom brani iným byť slobodným (od ded.hriechu)
Takým boli zakonici, ktorí mali kluče poznania ale nie lenže sami nevchadzali, dokonca iným branili

Kresťania sa dostavaju do podobnej situacii, ked sami pre seba (svoje sviatosti) su schopni formalne vybaviť všetko, ale iným (nepokrsteným) brania tu najzakladnejšiu sviatosť.

Aj z toho dôvodu je krst platný u iných kresťanských cirkvách.
Keby krstný rodič (katolicky) mal byť podmienkou pre krst (bez čoho by nemohol byť krstenec pokrstený), tak by nemohol byť ani v inej cirkvi resp. ich krst by bol neplatný.
Alebo naopak: ak by krst bol platný len za učasti katol.krst.rodiča potom by v inej cirkvi nebol platný krst.
Avšak krst je platný preto, lebo jedinou prekažkou (u novorodencov) ku krstu je ich rodič alebo ten, kto ho vychovava.
Knaz je na prekažku až vtedy, ked ignoruje tužbu rodičov alebo kladie podmienky, ktore su nezlučitelne s moralkou.

Predsa však knaz má právo a aj povinnosť dbať na to, aby krst bol morlane a vieroučne správny
Ak zisti nezrovnalosti môže uskutočniť krst v sukromí aj bez učasti krst.rodičov a to podobne ako v pripade smrti, kedy aj laik môže pokrstiť človeka na smrtelnej "posteli", kde niet svedkov ani krst.rodičov, lebo Boh a jeho Svätí su jeho svedkami a buducimi vychovavátelmi ...
Coburg
Ešte k tomu: Dva citáty - "Prelomovou novinkou pápeža bolo aj to, že František pokrstil dieťa nezosobášeného páru. Ako píše britský denník Daily Mail, identita rodičov, ktorí sa dočkali pápežského krstu, nie je známa. Pápež už predtým odporučil kňazom, aby krstili deti slobodných matiek, aby ich mohli vychovávať v kresťanskej viere."
Druhý citát. "V mene 15 chlapcov a 13 dievčat vyznajú vieru …More
Ešte k tomu: Dva citáty - "Prelomovou novinkou pápeža bolo aj to, že František pokrstil dieťa nezosobášeného páru. Ako píše britský denník Daily Mail, identita rodičov, ktorí sa dočkali pápežského krstu, nie je známa. Pápež už predtým odporučil kňazom, aby krstili deti slobodných matiek, aby ich mohli vychovávať v kresťanskej viere."
Druhý citát. "V mene 15 chlapcov a 13 dievčat vyznajú vieru ich rodičia. Tí počas obradu za prítomnosti krstných rodičov garantujú, že budú deti vychovávať vo viere."
Ak to dáme vedľa seba - u nás MUSIA rodičia pri k,rste dieťaťa predložiť sobášny list. Pri krste Františkom nemusia. Ináč ale ničím negarantujú onú kresťanskú výchovu, a ako vyznajú vieru pri krste nezosobášení rodičia? Ak podľa pápeža odmietnutie krstu kvôli "formalitám je "pokrytectvo", tak čím je potom toto? Z krstu sa stáva proste "folklór". A z toho logicky vyplýva, že pápežovi Františkovi nevadia rozvedení a zvova zosobášení - onedlho im pokojne bude dávať sv. Prijímanie. Týmto sa aj manželská prísaha vernosti pred Bohom až do smrti proste stane "folkórom".
Coburg
No neviem, čo by tam mali bábätkám nejako dlho kázať. U nás ako vidím, sú krsty po svätých omšiach. Ak je omša dlhý čas (vrátane krstu), a treba uľahčiť mamičkám, potom by to mal "prelomový pápež" vziať do úvahy - a nechať dlhú sv. omšu s promptným prísnunom prebaľovanícu pultov a stoličiek na kojenie. No práve to asi nie je veľmi ústretové, ústretové su krsty po sv. omšiach.
Peter(skala)
But tato prelomova novinka alebo nespajať krst so sv.omšou - čo je lepšie?
Peter(skala)
mamičkam nie je velmi do smiechu, ked musia dlho utešovať plačuce dieťa a nemôžu nakojiť hladne dieťa počas dlhej kázni
Pravda bude skryta
A vy sa z toho radujete?
Peter(skala)
Caesar
Mozem vediet, co je to tam napísané na fotke?
Stylita shares this
5
svatý otec - papež František.
papež František
homilie, texty
polemiky, zdrojeMore
svatý otec - papež František.

papež František
homilie, texty
polemiky, zdroje