Clicks8
tr.news

Padre Pio Piskoposu Dilden Komünyon Almayı "Suiistimal" Olarak Adlandırdı

Piskopos Franco Moscone 3 Ocak'ta Padre Pio tapınağının bulunduğu San Giovanni Rotondo'da yaptığı konuşmada "Sahte maneviyattan kaçınmaya çalışalım; Bunlardan birinden bahsetmek istiyorum çünkü şu anda beni özellikle ilgilendiriyor" dedi.

Moscone, İtalya'nın Manfredonia-Vieste-San Giovanni Rotondo piskoposudur. Kızgın Moscone, "İnsanların hala ağızdan Komünyon istemeye devam ettiklerini biliyorum" diye devam etti.

Komünyonu elden almaya teşvik etmenin nedeninin Covid-19 olmadığının altını çizdi, çünkü Moscone'ye göre bu konuda "çok açık bir İncil argümanı" var; Mesih'in kendisi de "Yutun" demek yerine "Alın ve yiyin" demiştir. "Ne ile alırsınız?" şeklinde soran Moscone muzaffer bir komutan edasıyla yanıtladı, "Ellerinizle alırsınız".

Ancak bu argümanlar yetersizdir. Moscone'nin "yutma" argümanından, kutsal ekmeği eve götürmemiz gerektiği sonucuna da varılabilir. Dahası: Yunanca "almak" kelimesi aynı zamanda "tutmak" anlamına da gelmektedir. Ancak Moscone, kendi argümanlarından [dilden] Kutsal Komünyon almanın "suiistimal" olduğu sonucuna varıyor.

VI. Paulus'un 1969 yılında yayınladığı Kutsal Komünyonun Dağıtılma Tarzına Dair Talimat Memoriale Domini, Komünyonu [dilden] kabul etmeyi "kesinlikle korunması" gereken "yüzlerce yıllık bir gelenek" olarak adlandırıyor.

#newsIgnpgppdmb