Clicks89

S výhradou svedomia proti Istanbulskému dohovoru

Anton Čulen
3
S výhradou svedomia proti Istanbulskému dohovoru. Desiateho decembra si každoročne pripomíname medzinárodný deň boja za ľudské práva (Human Rights Day). Tento deň bol vyhlásený Valným zhromažden…More
S výhradou svedomia proti Istanbulskému dohovoru.
Desiateho decembra si každoročne pripomíname medzinárodný deň boja za ľudské práva (Human Rights Day).

Tento deň bol vyhlásený Valným zhromaždením OSN v roku 1950 ako pripomienka prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv z roku 1948. Na tento deň bolo v roku 2006 naplánované aj odovzdanie petície, ktorú podpísalo viac ako 120 000 občanov Slovenskej republiky, ktorí v nej žiadajú urýchlené prijatie a ratifikáciu Zmluvy o výhrade svedomia. Pre zaneprázdnenosť predsedu NR SR P. Pašku k aktu odovzdania petície, nad ktorou prevzal patronát vtedajší poslanec NR SR za KDH Peter Gabura došlo až 14. decembra 2006.

Zmluva o výhrade svedomia – predloženie petície predsedovi NR SR

www.magnificat.sk


Anton Selecký navrhol, aby som sa vzhľadom na vážnosť situácie ešte raz stretol so S. Krčmérym a V. Juklom a poradil sa s nimi, ako postupovať ďalej. Na porade u S. Krčméryho, ktorá sa konala začiatkom decembra a na ktorej bol okrem mojej osoby a I. Gregorovej prítomný aj Vdp. V. Jukl, sme zvažovali všetky za a proti. Vedeli sme síce, že väčšina biskupov na čele s biskupom R. Balážom je jednoznačne za skoré odovzdanie petície “Za prijatie zmluvy o výhrade svedomia” do NR SR, ale vedeli sme veľmi dobre aj to, že proti odovzdaniu petície sa postavilo liberálno-extrémistické krídlo KDH, ktoré intrigami cez neopacistov na KBS dokážu eliminovať akúkoľvek bohumilú činnosť pre dobro veriacich na Slovensku.

Čo sa nakoniec aj potvrdilo dištancom vtedajšieho hovorcu KBS vydaného bez vedomia biskupov. Túto skutočnosť potvrdil členom petičného výboru na audiencii v roku 2007 aj bratislavsky arcibiskup a potvrdzuje to aj toto vyhlásenie KBS, ktoré sa záhadne stratilo zo stránky KBS -Dokumenty Konferencie biskupov Slovenska.

Vyhlásenie KBS k petícii za urýchlene prijatie zmluvy o výhrade vo svedomí po súkromnom dištanci vtedajšieho hovorcu KBS z 13. 2. 2007
www.tkkbs.sk

www.kbs.sk


Proti ich nebiblickému a ustráchanému argumentu, podľa ktorého na odovzdanie petície do NRSR “nie je vhodná doba” zareagovali naši katolícki disidenti biblickým citátom z 2. listu sv. apoštola Pavla Timotejovi “Hlásaj slovo, naliehaj vhod i nevhod, usvedčuj, karhaj a povzbudzuj so všetkou trpezlivosťou a múdrosťou” (2 Tim 4, 2). Odhodlanie, ktorým Vdp. Vlado Jukl rázne a zodpovedne ukončil debatu v tak závažnej otázke odovzdania petície o výhrade svedomia do NR SR slovami: “Choďte, dajte to tam a bojujte aj za nás” by mala byť dostatočným dôvodom nielen pre pastierov Cirkvi, ale aj pre katolíkov v NR SR, aby sa diskusia o prijatí a ratifikácii zmluvy o výhrade svedomia znovu po voľbách 2020 dostala na rokovanie parlamentu.

Anton Čulen

alianciazanedelu.sk