Clicks322

Kontroverzný nemecký kardinál Reinhard Marx ponúkol Rímu svoju rezignáciu

Kontroverzný nemecký kardinál Reinhard Marx ponúkol Rímu svoju rezignáciu

Kontroverzný nemecký kardinál Reinhard Marx poslal do Vatikánu list, v ktorom navrhuje pápežovi Františkovi svoju rezignáciu za to, čo nazýva „katastrofou sexuálneho zneužívania“.

„Je pre mňa dôležité zdieľať zodpovednosť za katastrofu sexuálneho zneužívania cirkevnými predstavenými za niekoľko posledných desaťročí“, píše sa v liste, ktorý bol pápežovi zaslaný ešte 21. mája, no publikovaný bol len v piatok 4. júna. „Vyšetrovania a správy za posledných desať rokov nám neustále potvrdzovali, že bolo mnoho osobných zlyhaní a administratívnych chýb, ako aj inštitucionálnych a systematických zlyhaní.“

Marx sa v liste priznáva, že svoju rezignáciu zvažoval v posledných mesiacoch už viackrát. Píše o hlbokej bolesti, ktorú zažíva, keď sa stáva svedkom „úpadku biskupskej reputácie“ a dodáva, že sa osobne cíti „vinný a zodpovedný“ za nízku reputáciu Cirkvi v Nemecku, ako výsledok mnohých sexuálnych škandálov, ktorých sa dopustili a mali dopustiť osoby vysvätené. Kardinál v liste tiež uvádza, že dúfa, že jeho odchod vytvorí priestor pre „nové začiatky“ katolíckej Cirkvi v Nemecku.

Marxovu rezignáciu musí ešte prijať pápež František. Bolo to práve minulý týždeň, kedy Svätý Otec poslal do kolínskej arcidiecézy dvoch vyslancov, ktorí majú preskúmať množiace sa hrozivé výpovede svedkov a obetí sexuálnych útokov kňazov.

Nemecký kardinál už na samite vo Vatikáne v roku 2019 pripustil, že boli zničené dokumenty, ktoré mohli obsahovať správy o sexuálnych škandáloch duchovenstva, a mnohé z takýchto chystaných dokumentov dokonca ani neuzreli svetlo sveta. Už rok predtým, v roku 2018, vyšla v Nemecku prvá šokujúca správa ohľadom sexuálnych škandálov, ktorá hovorila, že medzi rokmi 1946 až 2014 došlo najmenej k 3 677 takýmto prípadom a mali sa týkať asi 1 670 kňazov.

Od roku 2008, kedy sa stal Reinhard Marx arcibiskupom, bol známy svojou podporou pre postupné „prijatie homosexuálov“ v Cirkvi a to bez toho, žeby museli zmeniť svoj život. Pomocou peňazí, ktorými katolícka Cirkev v Nemecku vždy disponovala vo veľkých množstvách, potom presadzoval tieto svoje postoje aj do ďalších častí univerzálnej Cirkvi. Dnes je, aj kvôli Marxovi, katolícka Cirkev v Nemecku na pokraji schizmy.

MG
alianciazanedelu.sk/archiv/9143