Coburg
264

Ozbrojené sily Ukrajiny strieľali na kontajnery s jadrovým odpadom v ZNPP

Irina Elagina

16.08.2022 21:32


Kontajnery s jadrovým odpadom na území JE Záporižžja sa nachádzali v zóne paľby Ozbrojených síl Ukrajiny.
© Foto: Konstantin Mikhalchevsky RIA Novosti

Prečítajte si nás na:

Ukrajinskí nacionalisti odpálili niekoľko riadených striel na miesto s kontajnermi s jadrovým odpadom na území Záporožskej jadrovej elektrárne, jedna z munície explodovala desať metrov od kontajnera. Volodymyr Rogov, člen hlavnej rady vojensko-civilnej správy Záporožskej oblasti, povedal o ostreľovaní ZNPP v éteri programu Soloviev Live.

"Jedna z riadených striel dopadla len desať metrov od nich. Ostatné boli o niečo ďalej - 50, 200 metrov," citovala agentúra TASS Rogova.
V prípade priameho zásahu do kontajnerov sa podľa Rogova uvoľnia až stovky kilogramov jadrového odpadu.

„Samotná lokalita je otvorená, prílet projektilu alebo rakety MLRS povedie k tomu, že dôjde k narušeniu celistvosti úložiska a určité množstvo jadrového odpadu v prepočte na kilogramy alebo dokonca desiatky a stovky kilogramov, vstúpi do prostredia, dôjde k infekcii, uvoľneniu. Jednoducho povedané, bude to „špinavá bomba,“ uzavrel Rogov.
Ďalším zraniteľným miestom jadrovej elektrárne sú podľa neho chladiace systémy, ktoré útočia aj na Ozbrojené sily Ukrajiny. Poškodenie chladiaceho systému je spojené s katastrofou spôsobenou človekom. Ten istý jadrový reaktor je postavený tak, že ho možno zničiť iba pomocou taktických jadrových zbraní.
Pripomeňme, že Ozbrojené sily Ukrajiny opakovane ostreľovali územie ZNPP Záporožie, no Západ sa snaží tieto útoky nevnímať. V predvečer stáleho predstaviteľa Ruskej federácie v MAAE Michaila Uljanova označil vyhlásenie 40 krajín EÚ o jadrovej elektrárni Zaporizhzhya za neobjektívnu propagandu .


ВСУ обстреляли контейнеры с ядерными отходами на ЗАЭС