Clicks2.4K

Ołtarze na Światowe Dni Młodzieży i nie tylko

Ołtarze na Światowe Dni Młodzieży. Zostały przedstawione projekty konstrukcji ołtarzowych na Światowe Dni Młodzieży. W Brzegach ołtarz ma być długi na 93 metry, w Błoniach na 63 metry. Ks. Marek Hajdyła z komitetu ŚDM wyjaśnia: „To nie wynik naszej gigantomanii, ale funkcji, którą te miejsca mają spełnić. Muszą one pomieścić konkretną liczbę osób”. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział, że na razie swój udział potwierdziło 230 tys. osób, choć spodziewanych jest kilka milionów pielgrzymów.

Obiektywnie błędne. Biskup Athanasius Schneider w odpowiedzi na list otwarty dziennika „The Remnant Newspaper” w sprawie „Amoris Laetitia” napisał, że w adhortacji znajdują się sformułowania „dwuznaczne i obiektywnie błędne” oraz „Jestem przekonany, że w późniejszych czasach papieże będą wdzięczni, że istniały głosy pełne troski ze strony niektórych biskupów, teologów i świeckich w czasach wielkiego zamieszania”.

Nawrócenie czy jego brak? Znany filozof austriackiego pochodzenia, Josef Seifert, przyjaciel Jana Pawła II, napisał na łamach corrispondenzaromana.it artykuł zatytułowany „Łzy Jezusa nad «Amoris Laetitia»”. Zauważa w nim, że Jezus mówi jawnogrzesznicy, by więcej nie grzeszyła. Ale „Jego następca Franciszek, cytując synod, mówi jawnogrzesznicy, że choćby dalej ciężko grzeszyła, to nie powinna się czuć ekskomunikowana ani nie jest konieczne, by się nawróciła ze swojego grzechu cudzołóstwa”.

Koran in Hagia Sophia. Władze tureckie pozwoliły na transmisję codziennego czytania Koranu ze sławnej tureckiej Hagia Sophia, która po podboju Konstantynopola w 1453 roku została zamieniona w meczet. Wcześniej była dla greckich prawosławnych tym, czym dzisiaj jest Bazylika św. Piotra dla Kościoła. W 1935 roku podczas rządów Atatürka uczyniono z tego budynku muzeum. Czytanie Koranu w szczególny sposób rani Greków, którzy protestowali w ministerstwie spraw zagranicznych, na którego czele stoi ateista.