Clicks71
wlowoj
1
8605aaef4e21fafb2dcf9ff09f567a011597130957759 Okolicznościowy banknot 20zł wypuszczony przez NBP fałszuje historię. ------------------------------------------------------------- Z jednej strony …More
8605aaef4e21fafb2dcf9ff09f567a011597130957759

Okolicznościowy banknot 20zł wypuszczony przez NBP fałszuje historię.
-------------------------------------------------------------

Z jednej strony marsowy Józef Piłsudski z na pół wyciągniętą szablą. Przyzwoitość nakazywałaby choć przedstawić go wraz z generałem Tadeuszem Rozwadowskim, strategicznym autorem zwycięstwa i generałem Józefem Hallerem, dowódcą Frontu Północnego, gdzie to zwycięstwo osiągnięto.
Przyzwoitości jednak Adamowi Glapińskiemu, prezesowi NBP zabrakło.
Józef Piłsudski po złożeniu dymisji na ręce premiera był, chyba od 13 do 16 sierpnia [dokładne dane są dotąd głęboko strzeżoną tajemnicą], czyli w trakcie najważniejszych wydarzeń Bitwy Warszawskiej czy też Cudu nad Wisłą, we dworze swojego oficera w Bobowej koło Nowego Sącza, u swojej kochanki czy konkubiny, która tam łagodziła jego depresję. Na banknocie dobrze by się komponował ten dworek, w tle Wodza i wyciągniętej z pochwy do połowy szabli.
Na odwrocie banknotu sprawa wygląda jednak gorzej.
Użyto drobnej części obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, wyrzucając jego istotę, to jest obraz Mater Gratiarum na obłokach, w otoczeniu niebieskiej husarii. Oczywiście wykasowano sołdatów, którzy z przerażeniem patrzą w górę, a nie na nacierających „uczniaków”. W miejscu Matki Bożej jest gustowna, szara plama.

[za blogiem prof Mirosława Dakowskiego, z cyklu "kolejny sukces":
dakowski.pl/index.php]
V.R.S.
Mając na uwadze dokonania architektów pisowskiej polityki historycznej na 100-lecie niepodległości Polski, to jest znaczek z flagą biało-niebieską, należy się cieszyć że przy tym Piłsudskim chociaż jest Warszawa a nie np. "Wolne Miasto Białystok".