pl.news
13.2K

Opat Solesmes staje w obronie liturgicznego zamętu, krytykując Bractwo Św. Piotra

Dom Geoffroy Kemlin, lat 43, świeżo upieczony opat słynnego Klasztoru w Solesmes, we Francji, "rozumie" motu proprio Traditionis Custodes (FamilleChretienne.fr, 30 maja).

Solesmes działa zgodnie z Novus Ordo, ale stoi w obliczu silnej konkurencji ze strony zakonów Obrządku Rzymskiego. Według Kemlina TD Franciszka kładzie nacisk na "jedność liturgii w Kościele", co nie zmienia faktu, że w rzeczywistości Novus Ordo niszczy tę jedność.

Kemlin zgadza się z Franciszkiem w następującej kwestii: "pod pretekstem możliwości wyboru formy liturgicznej możemy przebierać w magisteriach, odkładając na bok Sobów Watykański II". Niemniej jednak wybór i manipulacja formą liturgiczną to kwintesencja Novus Ordo.

W konsekwencji Kemlin krytykuje Franciszka za ("Zrozumiałem mniej") "przyzwolenie" Kapłańskiemu Bractwu Św. Piotra na dalsze korzystanie z Obrządku Rzymskiego - "W obliczu tej decyzji odnoszę wrażenie, że istnieją dwa oddzielne Kościoły: jeden odprawia Eucharystię zgodnie z odnowioną formą, a drugi wspiera grupy korzystające z formy starodawnej".

Co ciekawe, Kemlin we własnej osobie najpierw wstąpił do zakonu Obrządku Rzymskiego w Fontgombault, który to podlega pod Solesmes i uznaje Kemlina za swojego Opata Generalnego.

Opaci Obrządku Rzymskiego z kongregacji Solesmes koncelebrują, kiedy przebywają w Solesmes, podczas gdy Kemlin mówi o "niezachwianej jedności" pomiędzy klasztorami Eucharystycznymi i Mszalnymi w swojej kongregacji.

Grafika: Geoffroy Kemlin © LePetitPlacide.org, #newsAtskzbkoag