Join Gloria’s Christmas Campaign. Donate now!
Clicks1.1K

STAN GOTOWOŚCI

jamek
1
Estonia szykuje się do partyzantki W Estonii ruszyły intensywne przygotowania do odparcia spodziewanej rosyjskiej agresji. W lasach i przy granicy z Rosją rozmieszczane są ochotnicze bataliony, …More
Estonia szykuje się do partyzantki

W Estonii ruszyły intensywne przygotowania do odparcia spodziewanej rosyjskiej agresji. W lasach i przy granicy z Rosją rozmieszczane są ochotnicze bataliony, które mają wesprzeć nieliczne siły regularnej armii. Od kilku tygodni trwają ćwiczenia kolejnych oddziałów.

Obecnie w formacjach ochotniczych, czyli Estońskiej Lidze Obronnej, służy ok. 17 tys. osób. Regularna armia Estonii to niecałe 4 tys. żołnierzy – podaje portal kresy.pl. Wyposażenie armii estońskiej to 150 transporterów opancerzonych, kilkaset moździeży i dział, kilkanaście śmigłowców transportowych, trzy lekkie niszczyciele i jedna fregata. - Chcę bronić mojego kraju. Im więcej ludzi będzie umiało trzymać broń, tym większe szanse, że odeprzemy Rosjan – mówi 18-letni student Kewin Ungro w rozmowie z amerykańskim „Wall Street Journal”, który niedawno wstąpił do Ligi.

W piątek, 3 października, na łotewski poligon w miejscowości Adaži, położonej 200 km od rosyjskiej granicy, zostało przetransportowanych pięć czołgów Abrams oraz 12 transporterów Bradley. Tegoż dnia do estońskiej miejscowości Tapa, w położonej w pobliżu Tallina, koleją dostarczono osiem transporterów Bradley oraz osiem kołowych transporterów Stryker. Lecz w sobotę, 4 października, na litewski poligon w Gaižiūnai przybyło również osiem transporterów - Bradley, oraz osiem transporterów Stryker. Wraz ze sprzętem na trzymiesięczną służbę przybyli żołnierze amerykańskiej 1. Brygady Grupy Bojowej z 1. Dywizji Kawalerii Pancernej, jednej z największych w USA. Mają oni zastąpić stacjonujących od końca kwietnia w Polsce oraz trzech krajach bałtyckich 600 żołnierzy 173. Brygady Powietrznodesantowej.

niezalezna.pl/60180-estonia-s…
czciciel likes this.