maksimusX
343

Stany Zjednoczone przeprowadziły próbę najnowszej bomby atomowej

Stany Zjednoczone przeprowadziły próby zmodernizowanych bomb atomowych B61-7 i B61-11. Taką informację przekazała Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego USA (NNSA).
Dwa pociski bez głowicy jądrowej, opracowane na bazie bomby B-61, zostały zrzucone na poligonie doświadczalnym Tonopah, w stanie Nevada, z niewidzialnych bombowców B-2A. „Analizy czujników i dane czarnych skrzynek pokazują, że obie próby jądrowe zaliczają się do udanych" — czytamy w komunikacie.

NNSA przekazała, że głównym celem przeprowadzanych prób jądrowych jest sprawdzenie niezawodności i dokładności zmodernizowanych bomb.

„B61 jest jednym z najważniejszych elementów jądrowej triady USA i środków powstrzymywania" — oświadczył wiceszef NNSA gen. Michael Lutton. Jak powiedział, próby jądrowe dowiodły wysokiego bezpieczeństwa układu sterowania pociskiem.

Poprzednie próby zmodernizowanej bomby atomowej odbyły się w listopadzie 2015 roku. Wówczas to pocisk został zrzucony z myśliwca F-15E „w warunkach zbliżonych do rzeczywistych". Próba zakończyła się powodzeniem.

Pierwszy test zmodernizowanej wersji bomby B61-12 miał miejsce 1 lipca. Bomba B61-12 jest najnowocześniejszą modyfikacją amerykańskiego pocisku jądrowego opracowanego w latach 60. Ostatnia wersja otrzyma system kierowania i stery ogonowe, co umożliwi ewentualną korektę kursu pocisku.