Drugie dno centrum pomocy Ukraińcom. Kasa płynie szerokim strumieniem!

W stołecznym punkcie recepcyjnym dla uchodźców splotły się losy syndyka upadłej spółki, dwóch biznesmenów o nie najlepszej reputacji i dwóch firm Zygmunta Solorza – pisze „Puls Biznesu”.

Gazeta przypomina, że „umowa na prowadzenie warszawskiego punktu recepcyjnego Global Expo, w którym przebywa ponad tysiąc uchodźców z Ukrainy, obowiązuje do 28 czerwca, czyli jeszcze tylko kilka dni”.

12 milionów złotych w cztery miesiące

„Jak ustalił PB, wciąż nie ma pewności, czy zostanie przedłużona. Wiadomo natomiast, że przez niecałe cztery miesiące wojewoda mazowiecki zapłacił operatorowi tego punktu ponad 12,1 mln zł. Sam operator za wynajem obiektu płaci… 50 tys. zł miesięcznie” – podaje.

Dziennik informuje, że „właścicielem centrum targowo-kongresowego przy ul. Modlińskiej na warszawskim Żeraniu, w którym od końca lutego mieści się punkt pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy, jest spółka Global Expo (GEx)”

„28 kwietnia 2022 r. sąd ogłosił jej upadłość w formie tzw. pre-packu, jednocześnie zatwierdzając warunki sprzedaży głównego składnika majątku firmy. Zgodnie z sądowym postanowieniem działkę o powierzchni prawie 3,6 ha wraz z położonymi na niej dwoma budynkami za, bagatela, 127,7 mln zł kupić ma Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus z Grupy Polsat Plus, kontrolowanej przez Zygmunta Solorza. Na razie jednak nie kupi, bo decyzja jest nieprawomocna” – zaznacza.

Z akt upadłościowych GEx, do których dotarł PB wynika, że „jego problemy sięgają co najmniej 2019 r.”.

„Już wtedy bowiem spółka miała zaległości w spłacie kredytów zaciągniętych dwa lata wcześniej w Alior Banku i Plus Banku (dziś ich wartość to niecałe 100 mln zł). W marcu 2020 r. drugi z banków, kontrolowany także przez Zygmunta Solorza, wypowiedział umowę kredytową i podjął próbę egzekucji z nieruchomości. Z księgi wieczystej wynika, że wcześniej na ten sam krok zdecydował się skarb państwa, który dochodził opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości (GEx nie płaciło, od kiedy stało się właścicielem działki w 2016 r., dziś zaległości sięgają 1,5 mln zł)” – pisze „PB”.

nczas.com/…pomocy-ukraincom-kasa-plynie-szerokim-strumieniem/

===============================================

Koniec przywilejów dla Ukraińców w PKP

Obecne zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy będą obowiązywać do 30 czerwca; od 1 lipca przejazdy te będą odbywać się na ogólnych zasadach ujętych w regulaminie PKP Intercity – przypomniał w piątek narodowy przewoźnik.

Jak zwrócono uwagę w piątkowej informacji PKP Intercity, od 1 do 30 czerwca uprawnieni obywatele Ukrainy mogą podróżować bezpłatnie tylko w relacjach od i do miast położonych przy naszej wschodniej granicy, tj. Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa.

„Obecne regulacje wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy będą obowiązywać do czwartku 30 czerwca. Od piątku 1 lipca przejazdy te będą odbywać się na ogólnych zasadach ujętych w regulaminie PKP Intercity” – podano.

Ze szczegółami obecnych zasad można zapoznać się pod linkiem: Bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy pociągami PKP Intercity

PKP Intercity przypomniał, że jako pierwszy przewoźnik kolejowy wprowadził bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC 26 lutego br. „Do ostatnich dni czerwca z przewozów PKP Intercity skorzystało ponad 2,3 mln obywateli Ukrainy” – poinformowano.

W informacji podkreślono, że mimo „dużego zaangażowania w pomoc uchodźcom z Ukrainy, jednocześnie PKP Intercity realizowało swoje pierwotne zadania, czyli codzienne przewozy tysięcy Polaków”.

Dodano, że w pierwszych pięciu miesiącach tego roku z usług przewoźnika dalekobieżnego skorzystało ponad 20 mln osób. „W ostatnią niedzielę, 19 czerwca, przewieziono najwięcej pasażerów w ponad 20-letniej historii PKP Intercity” – podano.

Przewoźnik przypomniał, że działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w godz. 8.00-18.00: +48 22 473 00 86 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Informacje dostępne są również na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej.

(PAP)

nczas.com/2022/06/24/koniec-przywilejow-dla-ukraincow-w-pkp/

=========================================

Prezydent Chorwacji: Decyzja przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE to bezczelny cynizm

Decyzja Rady Europejskiej o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do UE, nie robiąc tego samego dla Bośni i Hercegowiny, to bezczelny cynizm i polityczna tragedia Chorwacji – ocenił w piątek prezydent tego kraju Zoran Milanović.

„Grlić Radman (minister spraw zagranicznych Chorwacji – PAP) mówi, że BiH jest dysfunkcjonalna, ale Ukraina, która się rozpada, nie? Umieram ze wstydu” – powiedział chorwacki prezydent.

W czwartek, po wcześniejszych rekomendacjach Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej.

BiH, razem z Kosowem, są potencjalnymi kandydatami do członkostwa; 17 czerwca Oliver Varhelyi, unijny komisarz zajmujący się rozszerzeniem Wspólnoty, przypomniał, że Sarajewo musi spełnić 14 wymogów, by otrzymać status kandydata do UE.

„W BiH mieszkają Chorwaci, którym zależy na staniu się częścią UE, inni być może nie są przeciw – Serbowie się zastanawiają, politycy boszniaccy (zamieszkujący Bałkany Słowianie wyznający islam – PAP) nie wiem, ale wszyscy zabiegali o przyznanie państwu statusu kandydata” – wskazał Milanović.

Szefik Dżaferović, reprezentujący w trzyosobowym Prezydium BiH Boszniaków, poinformował przed szczytem UE o prośbie skierowanej pod adresem przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela o poparcie przyznania BiH statusu kandydata do UE.

Milorad Dodik, serbski członek Prezydium, uznał – po odrzuceniu apeli bośniackich polityków i nieprzyznaniu statusu – że „część europejskich liderów postrzega BiH jako kolonię, a nie partnera i dlatego statusu ostatecznie nie przyznano”.

Wśród wymogów UE względem BiH najważniejszą rolę odgrywają oczekiwane reformy sądownictwa oraz ustaw dotyczących zamówień publicznych, konfliktu interesów i procesu wyborczego.

(PAP)

nczas.com/…ainie-statusu-kandydata-do-ue-to-bezczelny-cynizm/
V.R.S.
To że władze warszawskie niby "nic nie robią" to jeden z najgłupszych tekstów wskazujących na totalne otępienie umysłowe. Niestety u tzw. "januszy" występuje dość masowo.
Gdyby oni "nic nie robili" to byłoby pół- a nawet 1/1000 bidy, którą Polsce zgotowali.
Andre Ob
żydo-chazarzy dalej nas okradają a nasi szabesgoje i nie-rząd dalej nic nie robią
olek19801
Na kolejne akty spektaklu pt: Ukraina nie wszyscy mają ochotę.