Join Gloria’s Christmas Campaign. Donate now!
Clicks36
tr.news

Papa'nın Bir Bölünmeyi Yönettiğini Mi İma Ediyorsunuz? Kardinal Burke: "Evet"

Kardinal Burke, Ross Douthat'a tekrar tekrar Aile Sinodu'nun aktif zinakarların Komünyon almalarına izin vermediğini söylediğini anlattı, "Ama nihayetinde, olması gereken oldu."

Ayrıca, Amazon Sinodu'nun son belgesinin “Instrumentum Laboris”in “Katolik inancından dönme oluşturan ifadelerini" reddetmediğini gözlemledi.

Burke, Francis'in bu belgeyi onayladığını varsayıyor ve insanlar şöyle diyor: “Bunu kabul etmezseniz, bölünme içinde olacaksınız”.

“Ben bölünmenin içinde olmayacağım çünkü belge Apostolik Geleneğe aykırı olan unsurları içeriyor. Yani, benim açımdan belge bölünme yanlısı tutum sergiliyor. Ben yokum."

Douthat, bu tür düşüncelerin papanın bir bölünmeyi öncülük ettiğini ima ettiğini vurguladı. Burke cevapladı: “Evet.”

Kilise Yasası bununla başa çıkmak için bir mekanizma üretmediğinden “böyle bir durumun nasıl çözüleceğini bilmiyorum” şeklinde itirafta bulundu. Bununla birlikte, Burke için, Başpiskopos Lefebvre'nin yaptıklarının eşdeğerini haklı çıkaracak bir durum yoktur,

"İnsanlar bana geliyor ve diyor ki bak, kardinal, şimdi, bölünmeye gitmeliyiz. Ve hayır diyorum, mümkün değil. Rabbimiz bunu istemez ve ben herhangi bir bölünmenin parçası olmayacağım."

Burke ayrıca Francis'in "papa olmadığını" iddia etme imkânı da görmüyor.

Resim: Raymond Burke, © Joseph Shaw, CC BY-NC-SA, #newsDxhvxqccpq