Clicks57
Peter(skala)

Katalánska vláda udelila pokutu arcidiecéze za prekročenie limitu na omši

Španielsko 30. júla (RV) Katalánska vláda udelila pokutu Barcelonskej arcidiecéze za prekročenie povoleného limitu účastníkov svätej omše, ktorú slúžil v nedeľu 26. júla v Bazilike Sagrada Familia kardinál Juan José Omella. Tento limit je stanovený na 10 osôb. Bola to však práve katalánska vláda, ktorá požiadala miestnu cirkev, aby baziliku sprístupnila turistom pri zachovaní príslušných odstupov medzi návšteníkmi, čo pri rozmeroch tohto chrámového skvostu umožňuje vstup až 1 700 osobám.

Barcelonská arcidiecéza požiadala o výnimku pre 460 účastníkov bohoslužby, ale nebola jej udelená. Všetkým účastníkom bola naviac pred vstupom zmeraná teplota. Arcidiecéza, ako uviedol jej hovorca, preto považuje pokutu za "diskriminačnú a nespravodlivú", pretože urobila všetko, aby boli "zachované štandardy požadované zdravotnou prevenciou pre uzatvorené priestory". Myslí si tiež, že "bola porušená ústavou zaručená náboženská sloboda", a preto oznámila, že sa proti udeleniu pokuty bude brániť na súde.

Rozhodnutie udeliť pokutu cirkvi, prijaté katalánskou vládou, usilujúcou sa o plnú autonómiu, vysvetľujú mnohí ako politickú pomstu, pretože kardinál Omella nikdy katalánskych separatistov verejne nepodporil.