Z diskusie: Liberáli vypichli, že v sčítaní sa k viere prihlásilo menej Slovákov. Požadujú okresať financie cirkvám.

Z diskusie: Liberáli vypichli, že v sčítaní sa k viere prihlásilo menej Slovákov. Požadujú okresať financie cirkvám.

Som kresťan, ale s Vatikánom už dlhšie nesúhlasím. Myslím, že pandémia /či „pandémia“??/ prinútila aj cirkevnú hierarchiu „odhodiť masky“.
Vzhľadom na dopad na národ a jeho mentalitu a psychiku, je to horšie, ako pred rokom 89 a Pacem in terris, v preklade „Mier na zemi“, hoci v reále to bola vonkajšia kapitulácia voči režimu …
Od malička bola moja nedeľa s nasledovnou štruktúrou – návšteva kostola a až následne kino a detské filmy za 1 korunu – samozrejme vo vyššom veku sa to kino presunulo na „dospelácke“ filmy v podvečer.

Ale prečo to píšem – návštevou kostola som získaval duchovnú podporu a oporu, nuž a kino, kde vo filmoch víťazilo dobro nad zlom, zase potrebnú srdnatosť a sebavedomie, čo to duchovno ešte podporilo. Nikdy som dosiaľ neľutoval, že to tak bolo.

Aj vďaka tomu v súčasnosti nemôžem súhlasiť s konaním najmä väčšiny vyšších cirkevných hodnostárov. Necítim totiž tú spomenutú duchovnú oporu a podporu, ako kedysi. Skôr rozpačitosť, neurčitosť, formálnosť, až servilitu.

Chápem, že sú medzi dvoma „mlynskými kameňmi“ na jednej strane, podľa mňa momentálne dosť chaotický, liberalizovaný Vatikán, na druhej závislosť na financiách štátu a jeho predstaviteľoch.

Kresťanom som naďalej, pretože viera je autonómna, intímna oblasť, bez ohľadu na konanie mnohých cirkevných hodnostárov. Iba ma prinútili odísť do duchovnej emigrácie a v tomto stave „vecí“ už nie sú pre mňa momentálne dôležití ….

Svoje duchovno si udržiavam bez ich účasti. Nemá to na svedomí iba vírus …
Čakám na iné časy. Aj v rámci štatistiky budem vždy kresťanom …

Z diskusie k článku: fero158
Z diskusie: Liberáli vypichli, že v sčítaní sa k viere prihlásilo menej Slovákov. Požadujú okresať financie cirkvám
milboy
..nesúhlasím s tým, že naša cirkevná vrchnosť je medzi dvoma „mlynskými kameňmi“, pretože to by odporovalo prvému prikázaniu z dekalógu a aj ked som sa snažil prijímať rôzne argumenty, stále mi z toho vychádza, že svoje zverené stádo jednoducho opustili!! A to, či dostane cirkev z rozpočtu nejaký judášsky groš, tak to je už fakt irelevantné a ja osobne by som ich zo svojich daní nepodporil ani …More
..nesúhlasím s tým, že naša cirkevná vrchnosť je medzi dvoma „mlynskými kameňmi“, pretože to by odporovalo prvému prikázaniu z dekalógu a aj ked som sa snažil prijímať rôzne argumenty, stále mi z toho vychádza, že svoje zverené stádo jednoducho opustili!! A to, či dostane cirkev z rozpočtu nejaký judášsky groš, tak to je už fakt irelevantné a ja osobne by som ich zo svojich daní nepodporil ani centom. Ak bude kňaz hladný, kľudne nech ku mne príde a dám mu najesť a prichýlim ho pred búrkou či mrazom, ale nech ON je pre mňa príkladom Krista a nie Judáša!!
Freddy Gargamel
Nuž, čo Bergogliov Vatikán aj s farizejmi v BKS zasiali, to i žnú... Osobne som za ich úplné odstrihnutie od štátnych financií. Už len preto, že platí "koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj". Hoci aj my, jednoduchí veriaci sa cirkevníkom (prakticky všetkých konfesií) skladáme na ich fungovanie. Ale to sa zrejme neráta. V každom prípade sa treba odstrihnúť od štátu, ktorý je čoraz otvorenejšie …More
Nuž, čo Bergogliov Vatikán aj s farizejmi v BKS zasiali, to i žnú... Osobne som za ich úplné odstrihnutie od štátnych financií. Už len preto, že platí "koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj". Hoci aj my, jednoduchí veriaci sa cirkevníkom (prakticky všetkých konfesií) skladáme na ich fungovanie. Ale to sa zrejme neráta. V každom prípade sa treba odstrihnúť od štátu, ktorý je čoraz otvorenejšie antikresťanský a antikristovský. Možno sa potom páni farizeji začnú zaujímať aj o to, čo by malo byť prvoradou náplňou ich práce.