pl.news
21.5K

McCarrick rezygnuje z purpury kardynalskiej – skazany na odosobnienie, modlitwę i pokutę

Papież Franciszek przyjął rezygnację kardynała Waszyngtonu, Theodore'a McCarricka (88) ze stanowiska Kolegium Kardynałów w związku z informacjami o molestowaniu homoseksualnym.

Równocześnie Franciszek zawiesił duchownego w obowiązkach biskupich i skierował do życia w odosobnieniu, modlitwie i pokucie "do zakończenia procesu", który jeszcze się nie rozpoczął.

Francuski jezuita, Louis Billot, był ostatnim kardynałem, któremu pozwolono opuścić urząd, kiedy we wrześniu 1927 w związku z kontrowersyjną akcją Piusa XI przeciwko Action Française.

Damian Thompson wskazuje na "historyczną zmianę" w zachowaniu senioratu Kościoła, i fakt, że obecnie ma to "więcej wspólnego z New York Timesem niż nowym duchem reform". Liberalni prałaci zwykle kryją się wzajemnie.

Homoseksualne problemy McCarricka nie były tajemnicą. Zanim Jan Paweł II przeniósł go do Waszyngtonu, grupa świeckich odwiedziła papieża w Rzymie, by przekonać go do odwołania tej nominacji.

Grafika: Theodore McCarrick, © U.S. Institute of Peace, CC BY-NC, #newsWwuvzfzkzp
Amadeo2107
Ach, jakież to mądre decyzje podejmował nasz "święty"...Zamiast tego pedała przenieść do gejowskiego burdelu - "przeniósł" na diecezję do Waszyngtonu... A, że grupa świeckich przekonywała...Mam nadzieję, że ten kremówkowy mason z Wadowic odbiera teraz sprawiedliwą nagrodę wraz z TW Filozofem...!
Ewelina Anna