Clicks47
Peter(skala)

Francúzsko vzdalo hold kňazovi Hamelovi zavraždenému počas omše

Francúzsko 29. júla (E-kai) Vo Francúzsku si v nedeľu pripomenuli štvrté výročie úmrtia francúzskeho kňaza Jacquesa Hamela, ktorého zavraždili teroristi v roku 2016 v kostole sv. Štefana vo francúzskom mestečku Saint-Étienne-du-Rouvray neďaleko Rouenu. V súvislosti s výročím jeho smrti sa v kostole, v ktorom slúžil i prišiel o život, modlili za odvrátenie násilia a rešpektovanie ľudského života.

Malý kostol v Saint-Étienne-du-Rouvray nebol schopný prijať všetkých účastníkov liturgie. Medzi prítomnými bol predseda Konferencie biskupov Francúzska, množstvo biskupov, kňazov, štátne a verejné autority regionálnej vlády, rodina kňaza Hamela a tiež osoby, ktoré boli priamymi svedkami jeho mučeníckej smrti.

Arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort vo svojej homílii zdôraznil že "brutalita tohto zločinu paradoxne vrhá cenné svetlo". Smutná udalosť ukázala, že „v našom svete existujú sily nenávisti, ale existujú aj sily odpustenia, zmierenia a vzájomnej dôvery“. Svedkovia tejto tragédie a príbuzní otca Hamela sa modlili za pokoj vo svete a pokoj v ľudských srdciach.

Náboženské obrady boli jasným postojom proti akémukoľvek násiliu a verejným prejavom úcty voči ľudskému životu. Na spomienkovej akcii sa apelovalo na fakt , že Francúzsko stále robí príliš málo k zintenzívneniu aktivít proti radikalizmu a separatizmu, ktoré ničia sociálne väzby, ku ktorým sa páter Hamel hlásil. Milujúci všetkých bez rozdielu a nápomocný všetkým, ktorí ho žiadali o pomoc.

Po spoločnej liturgii sa konal občiansky obrad. Francúzsky minister vnútra zdôraznil, že „vražda otca Hamela bola pokusom o usmrtenie duše národa“. Zdôraznil , že zahynul v dôsledku útokov v čase neslávneho a slepého barbarstva spáchaného v mene vražednej ideológie. Vďaka súhlasu pápeža Františka sa v máji 2017 začal proces blahorečenia kňaza Hamela. Ide o najrýchlejšie začatie kauzy beatifikácie v rámci histórie Cirkvi (Zdroj: E-kai).