Clicks340
weteran
7

Ekskomunika dla Hanny Gronkiewicz-Waltz?

marucha.wordpress.com/…/ekskomunika-dla…
Ekskomunika dla Hanny Gronkiewicz-Waltz?
Posted by Marucha w dniu 2014-07-10 (czwartek)
Spokojnie, żadnej ekskomuniki nie będzie. Polski Kościół od dawna traktuje ją jako średniowieczny przesąd. Odnowiona w Duchu Świętym bufetowa może spać spokojnie.
Admin

– To nie jest mój wymysł, orzeczenie czy złe życzenie w stosunku do prezydent Warszawy, ale konsekwencja pewnego faktu. Ktoś, kto wyłącza się w sposób doktrynalny ze wspólnoty Kościoła, jest poza wspólnotą, jest ekskomunikowany – mówi w rozmowie z portalem fronda.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, komentując decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz, która odwołała prof. Chazana z funkcji dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny.
Ks. prof. Bortkiewicz podkreśla, że sprawa prof. Bogdana Chazana wymaga zaznaczenia kilku aspektów.
– Po pierwsze, trzeba powiedzieć, że prof. Chazan jawi się jako postać niezwykle prawego sumienia. To człowiek, który miał i wciąż ma odwagę oprzeć się złemu prawu stanowionemu. Przeczytałem gdzieś porównanie prof. Chazana do współczesnej Antygony i myślę, że to porównanie ze wszech miar trafne. Sprawa ta posiada jeszcze drugą strefę refleksji. Strefę tę Jan Paweł II nazywał kryzysem prawdy, związanym z kryzysem pojęć. Mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której kobieta, po dokonaniu reprodukcji in vitro, przychodzi z defektowanym dzieckiem, domagając się aborcji. Przedstawia się ją jako poszkodowaną pacjentkę, roztaczając ogromne rozżalanie nad jej losem, a przecież to jest to ewidentne przekłamanie, które manipuluje ludzkimi uczuciami, a przede wszystkim prawdą – mówi.
Oceniając decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz kapłan mówi, że należy postawić pytanie, w jaki sposób można pogodzić taką postawę z jej, ponoć katolickim, sumieniem. –
Tym bardziej, że Jan Paweł II w „Evangelium Vitae” wskazując kręgi odpowiedzialności za aborcję, wskazał także osoby decydujące o prawie stanowionym. Wskazał także media, które niejednokrotnie przyczyniają się do nagonki pro-aborcyjnej. Wreszcie, wskazał na wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób wspierają lobby aborcyjne. Rodzi się więc pytanie, w jaki sposób można pogodzić sumienie katolickie z ewidentnym aktem współdziałania w złu. To jest sprawa, która moim zdaniem naprawdę zasługuje na miano prześladowania za poglądy i za wiarę, tym bardziej, że ściśle wiąże się z deklaracją wiary – zaznacza chrystusowiec i dodaje: – Myślę, że my wszyscy, katolicy w Polsce (nie tylko ci, którzy są nimi nominalnie, ale rzeczywiście poważnie przeżywają swoją wiarę), jesteśmy zobowiązani do okazania w różny sposób solidarności z prof. Chazanem w chwili jego prześladowania.
Kapłan zgadza się z tezą, że nagonka na prof. Chazana przysłania jeden z bardzo ważnych aspektów tej sprawy, czyli genezę dziecka.
– Warto przypomnieć, co kilka lat temu prof. Janusz Gadzinowski, wybitny neonatolog, powiedział na temat wad wrodzonych dzieci poczętych drogą in vitro. Kilka miesięcy temu przeżywaliśmy wielki szum medialny wokół wypowiedzi ks. Franciszka Longachmps de Berier, który także wskazywał na konsekwencje poczęć in vitro. Co więcej, dokument Episkopatu Polski na temat niektórych zagadnień bioetycznych, udokumentowany bogatą bibliografią dowodził, że dzieci poczęte drogą in vitro są znacznie bardziej narażone na ryzyko wad genetycznych, niż dzieci poczęte naturalnie.
Faktycznie, cała nagonka na prof. Chazana przysłania jeden z aspektów sporu o in vitro, który był w ciągu ostatnich lat podejmowany. Spór ten dotyczył nie tylko konsekwencji etycznych, ale medycznych procederu in vitro. Atakując prof. Chazana, całkowicie pomija się – mówiąc bardzo brutalnie – fakt, że miał on podjąć decyzję nad życiem dziecka, które było zdefektowanym produktem reprodukcji in vitro – zaznacza.
Zdaniem duchownego, w sprawie prof. Chazana głos powinien zabrać Episkopat Polski.
– Zdecydowanie uważam, że sytuacja, z którą mamy w tej chwili do czynienia, wbrew głosom niektórych polityków, jakoby Kościół sterował życiem tego kraju, ma charakter zupełnie odwrotny. Ludzie wierzący i żywy Kościół są obecnie prześladowani, w związku z tym bezwzględnie wymagany jest głos hierarchów Kościoła, stojących w obronie tegoż Kościoła, którego są pasterzami.
Ponadto myślę, że warto byłoby naprawdę poważnie potraktować sprawę ekskomuniki, która nie jest orzeczeniem arbitralnym hierarchii Kościoła czy prawa kościelnego, ale jest konsekwencją faktu. Ludzie, którzy wspierają aborcję w sposób wymieniony przez Jana Pawła II w „Evangelium Vitae”, przyczyniają się do zła, które ma charakter ekskomunikowania, a więc wyłączenia ze wspólnoty Kościoła.
Uważam, że byłoby dobrze, gdyby księża biskupi w sposób bardzo jednoznaczny przypomnieli o konsekwencji takich, a nie innych decyzji dotyczących walki z życiem poczętym – mówi z całą mocą ks. prof. Bortkiewicz.
Źródło: fronda.pl
pam

www.pch24.pl/ekskomunika-dla…
BAH
Przecież do aborcji nie doszło. Nie ma więc mowy o ekskomunice - tłumaczy ksiądz Przemysław Śliwiński.

@fr_parvus 2014-07-14 23:11:12

Tu nie ma dyskusji - Hanna Gronkiewicz Waltz zaciągnęła ekskomunikę automatyczną.
Pytanie za 100 punktów: czy którykolwiek kapłan, lub biskup ośmieli się udzielić jej Komunii św.

Mnie osobiście martwi co innego: dlaczego nie organizujemy się i nie protestujemy …
More
Przecież do aborcji nie doszło. Nie ma więc mowy o ekskomunice - tłumaczy ksiądz Przemysław Śliwiński.

@fr_parvus 2014-07-14 23:11:12

Tu nie ma dyskusji - Hanna Gronkiewicz Waltz zaciągnęła ekskomunikę automatyczną.
Pytanie za 100 punktów: czy którykolwiek kapłan, lub biskup ośmieli się udzielić jej Komunii św.

Mnie osobiście martwi co innego: dlaczego nie organizujemy się i nie protestujemy w obronie prof. Chazana? Niedawno byliśmy świadkami tak pięknego zrywu - gdy bluźniercy wystawiali ten ohydny "spektakl". A co teraz się z nami dzieje? Wołam do moich znajomych min. z Krucjaty - wszyscy są jakby zniechęceni... Co się z nami dzieje? Sam niewiele mogę zrobić.
alica32
"Ekskomunika dla Hanny Gronkiewicz-Waltz?"
-----------------------------------------------------------------
Kto ośmieli się .. ???
alica32
"Spokojnie, żadnej ekskomuniki nie będzie. Polski Kościół od dawna traktuje ją jako średniowieczny przesąd"
----------------------------------------------------------------
🤨 🙂
BAH
„Ty nie jesteś już więcej Hanna, ty jesteś Józef”
🤨 🤨
Skoro więc za Donaldem Tuskiem, Hanną Gronkiewicz-Waltz i innymi butnymi politykami Platformy stoi takie zaplecze duchowe, trudno się dziwić, że tak trudno odsunąć ich od władzy.
Została im przecież powierzona przez samego Boga, w czym utwierdzają ich protestanccy bracia. Namaszczając pomazańców „z rodu Dawida”, utwierdzają ich w megalomańsk…
More
„Ty nie jesteś już więcej Hanna, ty jesteś Józef”
🤨 🤨
Skoro więc za Donaldem Tuskiem, Hanną Gronkiewicz-Waltz i innymi butnymi politykami Platformy stoi takie zaplecze duchowe, trudno się dziwić, że tak trudno odsunąć ich od władzy.
Została im przecież powierzona przez samego Boga, w czym utwierdzają ich protestanccy bracia. Namaszczając pomazańców „z rodu Dawida”, utwierdzają ich w megalomańskim poczuciu wielkości.

Równocześnie rozgrywa się zupełnie inna bitwa – podjazdowa i coraz bardziej widoczna. Walka z Kościołem katolickim, jako nieżyciową instytucją, którą ruchy protestanckie próbują rozsadzić od środka.
alanowa
chyba większość episkopatu jest za Hanką. Te same korzenie ..
weteran
Jaki kościół, takie dziwadła. Jaki pan taki jego kram.
weteran
/Gajowy Marucha/ Spokojnie, żadnej ekskomuniki nie będzie. Polski Kościół od dawna traktuje ją jako średniowieczny przesąd. Odnowiona w Duchu Świętym bufetowa może spać spokojnie.