Clicks2.1K
pl.news
71

Czy sugerujesz, że papież mógłby przewodzić schizmie? Kardynał Burke: "tak"

Cały czas mówiono nam, że Synod Rodziny nie dotyczył dopuszczania cudzołożników do Komunii Świętej, powiedział kardynał Burke Rossowi Douthatowi, "ale koniec końców temu był poświęcony".

Zauważył też, że dokument Synodu Amazonii nie odrzucił twierdzeń Instrumentum Laboris, "które przesądzały o apostazji od wiary katolickiej".

Burke przypuszcza, że Franciszek przyjmie dokument, a ludzie powiedzą: "jeśli tego nie akceptujesz, to oznacza schizmę".

Odpowiada: "nie będę rozłamowcem, ponieważ dokument zawiera elementy oddalające od Tradycji Apostolskiej. Według mnie to dokument jest rozłamowy. Ja nie".

Douthat podkreśla, że taka myśl oznacza, że papież przewodzi rozłamowi. Burke: "tak".

Przyznaje: "nie wiem, jak zmierzyć się z tą sytuacją", ponieważ prawo kościelne nie oferuje takiej możliwości. Mimo wszystko dla Burkego nie ma sytuacji, która usprawiedliwiłaby to, co zrobił arcybiskup Lefebvre.

"Ludzie przychodzą do mnie i mówią: spójrz, kardynale, to czas schizmy. A ja mówię, że nie, to niemożliwe. Nasz pan nie może tego chcieć i nie zamierzam być częścią rozłamu".

Burke nie widzi też możliwości, by twierdzić, że Franciszek "nie jest papieżem".

Grafika: Raymond Burke, © Joseph Shaw, CC BY-NC-SA, #newsDxhvxqccpq
To, że Fałszywy Prorok będzie miał dwa rogi jak Baranek, a mówił jak Smok, czyli mason, nie jest indywidualną sugestią tylko biblijną wiedzą przekazaną w Apokalipsie, a że Franciszek spełnia niektóre parametry, to zapewne nie wina tych,którzy to dostrzegają. Pan Jezus kazał badać znaki, a niektóre znaki wskazują, że ,,coś tu nie gra,, jeżeli chodzi o Franciszka. Poza tym owym Fałszywym Prorokiem …More
To, że Fałszywy Prorok będzie miał dwa rogi jak Baranek, a mówił jak Smok, czyli mason, nie jest indywidualną sugestią tylko biblijną wiedzą przekazaną w Apokalipsie, a że Franciszek spełnia niektóre parametry, to zapewne nie wina tych,którzy to dostrzegają. Pan Jezus kazał badać znaki, a niektóre znaki wskazują, że ,,coś tu nie gra,, jeżeli chodzi o Franciszka. Poza tym owym Fałszywym Prorokiem nie będzie szeregowy kapłan, bo słowo ,,prorok,, klasyfikuje wybitną czy też znaną postać religijnego wyznania. Faktem jest, że w Watykanie dzieją się takie rzeczy, że gdyby katolik je dopuścił nawet w myślach, odczułby, że grzeszy względem Kościoła Katolickiego.
Armia_Reszty and one more user like this.
Armia_Reszty likes this.
Zorrro likes this.
Kunegunda likes this.
Elkam
" Mimo wszystko [...] nie ma sytuacji, która usprawiedliwiłaby to, co zrobił arcybiskup Lefebvre."
mulciper
kiedy w koncu sie otworza oczy
ziben2
A zrobił coś złego ?
Elkam
@ziben2

Świadomy konsekwencji, wynikajacych z prawa kanonicznego, wyświęcił sobie biskupów bez zgody papieża.

Schizma (od gr. σχίζω, σχίσμα) oznacza rozdarcie, rozszczepienie. Schizma w znaczeniu teologicznym (po polsku odszczepieństwo) polega na świadomym wyłamaniu się spod posłuszeństwa papieżowi jako głowie Kościoła (formaliter sumpto) albo na oderwaniu się od Kościoła.
Zorrro likes this.
Wyświęcił sobie biskupów bez zgody? To tak jak św. Atanazy
Armia_Reszty likes this.
Elkam
@pielgrzym55
...bardziej jak Henryk VIII