Właściciele domów złapią się za głowy, a potem za portfele. Juda podpisał ustawę

Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa budowlanego. Nowe przepisy nakładają na właścicieli nieruchomości obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku. Koszt to nawet 1000 złotych.
W Dzienniku Ustaw została już opublikowana nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

Po nowelizacji właściciele nieruchomości będą musieli stawić czoła nowym obowiązkom, które nadwyrężą ich finanse. Nowelizacja wprowadza na przykład obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.
I dotyczy to k a ż d e go budynku – zarówno budynków indywidualnych, jak i wielorodzinnych, również tych wybudowanych przed 2009 rokiem.
„W przypadku budynków istniejących sporządzenie takich świadectw będzie konieczne przy transakcji najmu lub sprzedaży. W przypadku nowo wybudowanego budynku takie świadectwo jest niezbędne przy jego odbiorze. Jeśli budynek przejdzie modernizację, również konieczne będzie uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej” – pisze „Fakt”.
Świadectwa nie trzeba będzie wyrabiać jeśli mieszka się w danym domu i nie chce się go sprzedawać lub wynajmować. Obowiązek nie powinien również dotyczyć umów zawartych przed wejściem nowelizacji w życie.
Koszt certyfikatów energetycznych rozpoczyna się od 200 zł w przypadku mieszkań, przez 600 zł w przypadku domów jednorodzinnych, po 1000 zł dla domów wielorodzinnych.
Kara za brak takiego świadectwa może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
megur shares this
1K
Lilianna w ogrodzie
Głodny , nienażarty rząd coraz głębiej wkłada łapska do naszych kieszeni .
Dorota Skoczek
I będziesz szczęśliwy bo nie będziesz miał nic
jac05
Jeżeli dom nie spełni norm energetycznych zostanie wyburzony według innego nadchodzącego prawa.