pl.news
3.9K

Wesołych Świąt: Bez łez dla Syrii

(italic)Sankcje USA i ich europejskich satelitów mordują ludność Syrii pisze chrześcijański dziennikarz syryjski Steven Sahiounie na stronie OraProSiria.Blogspot.com (18 grudnia).(italic)

- W Damaszku panuje teraz gorzki chłód, a 12 milionów Syryjczyków czeka śmiertelna zima bez paliwa do ogrzewania, benzyny do transportu i ciemnych wieczorów bez elektryczności.

- Karetki pogotowia reagują tylko na najbardziej zagrażające życiu sytuacje, ponieważ muszą oszczędzać benzynę.

- Na czarnym rynku benzyna kosztuje 50 dolarów za dwadzieścia litrów.

- Sankcje karne przeciwko krajowi są nakładane przez USA i ich satelitów (UE, Kanada, Australia, Szwajcaria, Liga Arabska) od 2011 roku.

- Sankcje zepchnęły większość Syryjczyków poniżej granicy ubóstwa, brakuje żywności, wody, energii elektrycznej, schronienia, paliwa do gotowania i ogrzewania, transportu i opieki zdrowotnej.

- Paliwo jest potrzebne do produkcji energii elektrycznej, więc większość domów w Syrii ma około jednej godziny energii elektrycznej w kilku odstępach czasu dziennie, przy czym ilość ta codziennie maleje.

- Armia amerykańska okupuje syryjskie pola naftowe, kradnie ropę i pszenicę, a także nie dopuszcza do importu ropy. W październiku Energy World podało, że USA ukradło 92 cysterny i ciężarówki z ropą i pszenicą z północno-wschodniej Syrii i przewiozło je do amerykańskich baz w Iraku.

- Syryjskie Ministerstwo Ropy powiedziało w sierpniu, że armia amerykańska kradnie 80% syryjskiej produkcji ropy naftowej, powodując bezpośrednie i pośrednie straty w syryjskim przemyśle naftowym i gazowym w wysokości około 107 miliardów dolarów.

- Sankcje uniemożliwiają otrzymywanie płatności z banków i dostaw od zagranicznych producentów oraz powodują poważne braki w lekach i sprzęcie medycznym.

- Brak systemu uzdatniania wody w Aleppo spowodował latem wybuch epidemii cholery, ponieważ system ten nie może być utrzymywany przy obecnych sankcjach.

- Sankcje spowodowały masową imigrację, głównie do Niemiec.

- Odstępstwa od sankcji dotyczą tylko okupowanego Idlib, który jest w posiadaniu Hayat Tahrir al-Sham (dawniej: Al-Kaida), oraz "Syryjskich Sił Demokratycznych", antychrześcijańskiej milicji kurdyjskiej ze skrzydłem komunistycznym.

Foto: ICMC/Patrick Gerber, CC-BY-ND & UNHCR/L. Abou Khaled, CC-BY-ND