Clicks1.1K
m.rekinek
1

USA: Firma Johnson & Johnson zapłaci ponad 2 mld dolarów odszkodowania

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych podtrzymał decyzję, że firma Johnson & Johnson musi zapłacić ponad 2 mld dolarów na rzecz kobiet, które twierdzą, że zachorowały na raka jajnika używając talków zawierających azbest wyprodukowanych przez J&J.

Sąd w Missouri w 2018 r. przyznał 22 kobietom 4,7 mld dolarów, ale w ubiegłym roku sąd apelacyjny usunął z pozwu dwie kobiety i obniżył kwotę do 2,12 mld dolarów. Ława przysięgłych uznała, że produkty z talkiem zawierały azbest, a talk z domieszką azbestu może powodować raka jajnika.

Firma, która twierdziła, że podczas procesu nie została potraktowana sprawiedliwie, poinformowała, że apelacja dotyczyła "procedury prawnej, a nie bezpieczeństwa". - Dziesięciolecia niezależnych ocen naukowych potwierdzają, że puder Johnson's Baby Powder jest bezpieczny, nie zawiera azbestu i nie powoduje raka - przekazała. Wcześniej poinformowała, że ma do czynienia z ponad 19 tys. podobnych roszczeń.

Komunikat do bogatych

Reprezentujący kobiety prawnik Mark Lanier ucieszył się z decyzji sądu ws. apelacji Johnson & Johnson. - To było zwycięstwo nie tylko tych wspaniałych kobiet i ich rodzin, które mieliśmy zaszczyt reprezentować, ale zwycięstwo sprawiedliwości - powiedział. - Ta decyzja wysyła jasny komunikat do bogatych i potężnych: zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności, gdy wyrządzisz poważne szkody - dodał.

Sędziowie Samuel Alito i Brett Kavanaugh nie brali udziału w postępowaniu. Alito posiada od 15 do 50 tys. dolarów w akcjach Johnson & Johnson. Ojciec Kavanaugh stał na czele stowarzyszenia branżowego, które lobbowało przeciwko uznaniu talku za substancję rakotwórczą i umieszczaniu ostrzeżenia na produktach zawierających talk.
Johnson & Johnson zaprzestał sprzedaży swojego pudru Johnson's Baby Powder na bazie talku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, produkt pozostaje jednak na rynku w innych krajach.

interia.pl/…johnson-zaplaci-ponad-2-mld-dolarow-od,nId,5270565
jac505
Dlatego takie firmy jak ta marzą aby sędziowie jak najszybciej wyginęli zaszczepieni ich produktami a sprawy sądowe prowadziła tzw. sztuczna inteligencja. Króluj nam Chryste, nie anty-Chryście !