Clicks1.4K
Takto poznáte že se hádáte s psychopatem. Jak ho zvládnout? Navzdory rozšířené víře, že většina psychopatů jsou zabijáci, ve skutečnosti to tak není. Jsou to prostě manipulativní lidé, kteří úmyslně …More
Takto poznáte že se hádáte s psychopatem. Jak ho zvládnout?

Navzdory rozšířené víře, že většina psychopatů jsou zabijáci, ve skutečnosti to tak není. Jsou to prostě manipulativní lidé, kteří úmyslně způsobují druhým utrpení, aniž by oni sami pociťovali nějaké výčitky svědomí či odpovědnost za své jednání. Psychopati jsou sociální chameleoni, kteří se umí každé situaci perfektně přizpůsobit. Jsou experti na měnění svých identit, aby vždy získali přesně to, co chtějí. Ať jsou to peníze nebo intimnosti, nejčastěji jdou po vaší pozornosti.

Protože mají schopnost působit idealizovaně na druhé, obvykle je nic netušící lidé vnímají jako šarmantní, nevinné či zábavné. Pokud se však cítí ohroženi nebo znuděni, začnou se hned vybarvovat a odhalí tak, jací ve skutečnosti jsou.

Následující projevy poukazují na to, že máte co dočinění s psychopatem. Co je v takové situaci nejlepší udělat?

1. Lžou a vymlouvají se
Každý udělá někdy chybu, ale psychopati si ji nikdy nepřiznají. Namísto toho hledají výmluvy nebo dávají různé sliby. Jejich činy nikdy neodpovídají jejich slovům a svým lhaním vám způsobují zklamání tak často, že se vám doslova uleví, pokud něco udělají i jen polovičatě dobře. Zmanipulovali vás, abyste jim byli vděční i za jejich průměrně normální chování.

2. Jejich tón je blahosklonný a poučující
Psychopati se často snaží, abyste se cítili zmateni. Dělají to proto, aby nad vámi získali moc. Všimněte si, že během argumentace se snaží zůstat klidní a to až tak, že to vypadá, jako by si s vámi zahrávali. Chtějí totiž zjistit, kam až vás mohou zatlačit. Pokud konečně zareagujete emocionálně, to je ten moment, když zvednou obočí, úšklíbnou se a napomenou vás, abyste uklidnili.

3. Používají dechberoucí pokrytectví
Psychopati vás nemají problém během horké hádky obvinit z jejich nejhorších vlastností. Nejednou to jde mimo představivost většiny lidí. Psychopati vědí, že vás obviňují ze svých vlastních chyb. Jde jim totiž o vaši reakci. Jejich cílem je vyprovokovat vás, abyste právě vy vypadali před nezúčastněnými pozorovateli jako ti nepříčetní.

4. Zdá se, že mají několik osobností
Při argumentaci se psychopatem si pravděpodobně všimnete, že se projevuje více různými osobnostmi. Je to jakoby byly dobrým policistou, špatným policistou, dementních policistou, podbízivým policistou, obávaným policistou či dětinským policistou. Když je prokouknete a začnete se vyvlékat z jejich manipulací a lží, přejdou k omluvám a komplimentům. Pokud to nezafunguje, začnou najednou urážet vaše dobré stránky, které jen před pár minutami opěvovali. Pokud nedokážou znovu získat nad konverzací kontrolu, budou se divit s kým jiným jste mluvili a kdo vás takto ovlivnil.

5. Hrají si na věčnou oběť
Nějakým způsobem bude jejich špatné chování vždy vést k diskusím o jejich bouřlivé minulosti, šílené ex-přítelkyni (ex-příteli) či ďábelském šéfovi. Budete je litovat, i když udělali něco strašně špatného. Poté, po úspěšném odvrácení vaší pozornosti, bude znovu vše ve starých kolejích. Psychopati rádi křičí o křivdách páchaných na nich, ale jediný, kdo je tu zneužívaný, jste vy.

5+1. Máte pocit, že jim musíte vysvětlovat i běžné lidské emoce
Často se přistihnete při tom, že se jim snažíte vysvětlit běžné emoce jako jsou empatie či laskavost. Máte totiž pocit, že pokud pochopí, proč jste zranění, tak vám přestanou ubližovat. Nejste prvním člověkem, který se v nich snažil najít dobro a nebudete ani posledním. Oni se však chovají takto právě proto, že vědí, že vás to zraňuje.

Jak vyhrát hádku s psychopatem
Existuje jen jedna cesta, jak z toho ven: Musíte se od psychopata odpoutat!
Hádky s psychopaty vás jen vyšťaví. Můžete s nimi strávit hodiny i dny argumentováním a nikam to nepovede.

Pokud si myslíte, že máteperfektní odpověď i na jejichposlední nejnesmyslnějšíargument, tak vězte, že ho použilizáměrně. Snaží se vás provokovat,zatáhnout hlouběji do hádky. V případě, že se argumentaceodehrává v nějakém formálnímprostředí, například v práci, tak se snaží, abyste před spolupracovníkyvybouchli a tím vás znemožní.
Pokud jde o romantickou situaci,chtějí vyvolat to, abyste je bičovalia potom to použijí jako důkaz vašíhysterie před jinými potenciálními partnery či u jejich ex–partnerů.Pokud tomu neporozumíte, pokudpadnete do jejich pasti.

Proto příště, když se budete hádat s někým, kdo používáuvedené taktiky, zkuste jinou strategii: jednoduše se usmívejte,přikyvujte a pak si běžte žít svůj vlastní život. Psychopati sinezaslouží další sekundu vašehočasu.

aluska.org/…-psychopatem-jak-ho-zvladnout/
Laco Bajzo