Clicks474
Ewa
14

Papież Franciszek: zrobię to samo, co Benedykt XVI

Ubiegłoroczna rezygnacja Benedykta XVI nie była sprzeczna z tradycją i stworzyła instytucję "ewentualnych papieży emerytów" - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla katalońskiego dziennika "La Vanguardia" i hiszpańskiej telewizji Cuarto. - Zrobię to samo, co on: poproszę Pana, by mnie oświecił w odpowiedniej chwili i by mi powiedział, co powinienem zrobić. I jestem pewien, że mi to powie - dodał.
Papież potępił fundamentalizm religijny, którego "mentalną strukturą" jest "przemoc w imię Boga". Szuka on, gdzie by uderzyć, przynajmniej ideologicznie. Papież przyznał, że grupy fundamentalistyczne istnieją także wśród chrześcijan. Przywołując przykład wojny trzydziestoletniej (1618-1648) zapewnił jednak, że taka przemoc między protestantami i katolikami, do jakiej wówczas doszło, byłaby dziś nie do pomyślenia.
Potępienie antysemityzmu !
Franciszek wskazał też na żydowskie korzenie chrześcijaństwa. - Codziennie odmawiam Liturgię Godzin z Psalmami Dawida. W ciągu tygodnia odmawia się 150 Psalmów. Moja modlitwa jest żydowska. Odprawiam potem Eucharystię, która jest chrześcijańska - stwierdził Franciszek.
Potępił antysemityzm, który istnieje "raczej w prawicowych niż lewicowych nurtach politycznych". - Wciąż są dzisiaj negacjoniści Szoah. To szaleństwo! Nie wiem, jak to może istnieć - powiedział Ojciec Święty.

Jest on przekonany, że "prześladowania chrześcijan są dziś silniejsze niż w ciągu pierwszych wieków Kościoła". - Dzisiaj jest więcej chrześcijańskich męczenników niż w tamtej epoce. To nie fantazje, mam cyfry - zapewnił papież.
Sytuacja w Europie

Odnosząc się do kwestii separatyzmu w Europie, Franciszek zastrzegł, że jego niepokój wzbudzają wszelkie podziały. Wymieniając Szkocję, włoską Padanię i Katalonię zaznaczył, że trzeba by przebadać każdy przypadek z osobna, gdyż zapewne jedne przypadki są uzasadnione, a inne nie. Jego zdaniem, z wielką ostrożnością należy podchodzić do secesji terytorium, które wcześniej nie było zmuszone do jedności. Dał tu przykład rozpadu byłej Jugosławii, w której żyły "narody o bardzo różnych kulturach", których nie da się połączyć "nawet klejem".
Jak dodał, jego nadzieję wzbudza pokolenie młodych polityków, zarówno w centrum, na prawicy i na lewicy. - Mówią oni o tych samych problemach, ale z nową muzyką, i to mi się podoba, daje mi nadzieję, gdyż polityka jest jedną z najbardziej wzniosłych form miłości, miłosierdzia - podkreślił Franciszek.
Wskazał również na znaczenie polityki w zmianie świata i wspieraniu wspólnego dobra. Mianem egoizmu określił postawę, gdy ktoś nie angażuje się w politykę, choć mógłby to zrobić, zaś mianem korupcji sytuację, gdy ktoś wykorzystuje politykę "dla własnego dobra".
Problemy gospodarcze
Wyraził też przekonanie, że "żyjemy w światowym systemie gospodarczym, który nie jest dobry". - W centrum każdego systemu gospodarczego powinien być człowiek, mężczyzna i kobieta, i wszystko inne powinno temu człowiekowi służyć. Ale my w centrum postawiliśmy pieniądz, bożka pieniądza. Popełniliśmy grzech idolatrii, ubóstwienia pieniądza - wyjaśnił papież

Z żalem stwierdził, że ten system "wyklucza" ludzi młodych, gdy ogranicza się dzietność, i ludzi starszych, gdyż już "nie produkują". W ten sposób odbiera się krajom przyszłość, bo jedni dają im siłę rozwoju, a drudzy stanowią jego mądrość.
- Bardzo mnie niepokoi wskaźnik bezrobocia wśród młodzieży, który w niektórych krajach przekracza 50 proc. Ktoś mi powiedział, że 75 mln młodych Europejczyków poniżej 25. roku życia jest bezrobotnych. To barbarzyństwo! Bo wykluczamy całe pokolenie, by utrzymać system gospodarczy, który już się nie trzyma, system, który musi prowadzić wojnę, aby przetrwać, jak zawsze robiły wielkie imperia - uznał Ojciec Święty.

Przypomniał, że dobrze pojęta globalizacja wzbogaca, "jest jak wielościan", w którym "wszyscy są zjednoczeni, jednak każdy zachowuje swą odrębność, swe bogactwo, swą tożsamość". Natomiast źle pojęta globalizacja "anuluje wszystkie różnice". (???)
Wystąpił też w obronie ubóstwa i pokory jako podstawowych wartości Kościoła. Odrzucił jednocześnie przypisywaną mu rolę " papieża-proboszcza". - To byłoby niedojrzałe. Kiedy przyjeżdża głowa państwa muszę ją przyjąć z godnością i protokołem, na jaki zasługuje. Prawdą jest, że mam problemy z protokołem, ale muszę go przestrzegać - zastrzegł Franciszek.
"Nie jestem nawiedzony"
Podkreślił, że jedynym zadaniem, jakie sobie postawił na czas swego pontyfikatu, jest wypełnienie tego, o czym dyskutowali kardynałowie podczas kongregacji generalnych przed konklawe w 2013 r., gdy chodzi o problemy Kościoła. - Nie jestem nawiedzony - zaznaczył Ojciec Święty. Zapewnił zarazem, że choć naraża swe bezpieczeństwo, to nadal będzie zbliżał się do ludzi.
Przyznał, że choć nie zastanawiał się, jak chciałby być zapamiętany, to zadowoliłby się, gdyby o nim mówiono: "To był dobry facet, zrobił co mógł, nie był taki zły".
Papież najwyraźniej nie wyklucza abdykacji wzorem Benedykta XVI. - Zrobię to sam,o co on: poproszę Pana, by mnie oświecił w odpowiedniej chwili i by mi powiedział, co powinienem zrobić. I jestem pewien, że mi to powie! - powiedział.
Wywiad ma być nadany w prywatnej telewizji Cuarto w najbliższą niedzielę o godz. 23.00. Rozmowę z papieżem poprowadził Henrique Cymerman. Według strony internetowej formula.tv, została ona nagrana podczas niedawnego pobytu Franciszka w Ziemi Świętej (24-26 maja).
tahamata
Bóg zapłać. Piękne opisanie stanu schizmy.... Tyle, że jest wiele dowodów, iż to współczesny Kościół ma problemy z głoszeniem Ewangelii, w sposób nakazany przez Pana Jezusa i Apostołów a poczynania pasterzy bywają jawnie heretyckie. Jeśli zatem moja schizma ma polegać na trwaniu przy nieskażonej wierze...to przyjmuję to z pokorą.
biniobill
Schizmatyk to osoba, która odłączyła się od Kościoła wraz z innymi podobnymi osobami z powodu sobie znanych powodów. Powody te są dyktowane własnym interesem tej grupy i z jej punktu widzenia właściwym a więc najzwyczajniej wynikają np. z nieposłuszeństwa, egoizmu i pychy przywódców tej grupy.
Jeżeli oddalasz się od Kościoła założonego przez Jezusa Chrystusa to na pewno nie podążasz w kierunku …More
Schizmatyk to osoba, która odłączyła się od Kościoła wraz z innymi podobnymi osobami z powodu sobie znanych powodów. Powody te są dyktowane własnym interesem tej grupy i z jej punktu widzenia właściwym a więc najzwyczajniej wynikają np. z nieposłuszeństwa, egoizmu i pychy przywódców tej grupy.
Jeżeli oddalasz się od Kościoła założonego przez Jezusa Chrystusa to na pewno nie podążasz w kierunku Boga tylko diabła. A wiedza, o której piszesz nie może być usprawiedliwionym powodem wywyższania się ponad prostaczków ponieważ jej źródła mogą być zatrute. Bagaż takiej wiedzy może ciągnąć tylko na manowce.

Drogi tahamata nie muszę próbować uzasadnienia napisać. Wystarczy, że napiszę. :-D
tahamata
W porządku biniobill. Teraz jeszcze spróbuj uzasadnienie napisać.
biniobill
tahamata napisał:
Szanuj każdego schizmatyka, może on wie więcej od ciebie?
Może jego schizma jest bliższa Bogu niż twoje ślepe posłuszeństwo?

----------------------------------------------------------------
Tu jest jeszcze lepsza wypowiedź. Większego krętactwa nie przeczytałem i chyba nie przeczytam na glorii.tv - widać, że nie tylko fr_parvus wspomaga się chemią...
Cóż znaczą weekendowe teksty fr_parvusa wobec faktu,kiedy ktoś publicznie ogłasza się ''posłańcem Jezusa''
biniobill
fr_parvus napisał to w nocy z piątku na sobotę a więc był już nieźle wstawiony, jak to zwykle w weekend.
Kiedy czytam komentarze paru osób z tego forum to Bogu dziękuję,że pozwolił mi żyć i mieszkać wśród normalnych ludzi.
tahamata
Szanuj każdego schizmatyka, może on wie więcej od ciebie?
Może jego schizma jest bliższa Bogu niż twoje ślepe posłuszeństwo?
Wolnyczlowiek likes this.
danutadubiel 2014-06-13 23:39:04
UWAGA, UWAGA !!!!!!
Spamer, - postrach antysemitów w AKCJI!!!!!!
--------------------------------------------------------------
Daj Danuśka spokojnie odbębnić człekowi nocną szychtę
Wolnyczlowiek likes this.
tahamata
Wszyscy zostaniemy kiedyś lefebrystami.
Za Benedykta nie myślałem o tym wcale, choć Asyż II mnie sponiewierał.
Za Franciszka zdarza mi się to dosyć często...
Wolnyczlowiek likes this.
Ewa
Anty_modernista
Chodzi o Hebrajczyków biblijnych czy współczesnych żydów którzy odrzucają Jezusa Chrystusa?
Skoro Pan Jezus jest dla nas wszystkim cóż mamy wspólnego współczesnymi żydami? NIC.
=================================

Chazarowie – korzenie współczesnego żydostwa
tahamata
Trzeba dać szansę kardynałowi Schonbornowi
tahamata
Papież Franciszek: zrobię to samo, co Benedykt XVI...
=======================
...oby jak najprędzej, Wasza Świątobliwość.
Wolnyczlowiek likes this.