Typický prípad nedokonalej ľútosti: Kubišová síce priznáva chybu, že sa dala zaočkovať, ale urobila to znova

Na snímke česká speváčka a herečka Marta Kubišová

Česká speváčka a herečka Marta Kubišová na minuloročné Vianoce nebude spomínať rada. Prežila ich totiž v bolestiach, odkázaná na pomoc dcéry. A na začiatku decembra vlastne ani netušila, či ich vôbec bude môcť osláviť. So svojim trápením sa zverila českému portálu ŽivotvČesku.cz.

“Nakoniec sa stal zázrak a nejako som tie Vianoce absolvovala, nebolo to v plnej sile, ale predsa len som sa z toho všetkého dokázala dostať.“ Ocenila najmä pomoc dcéry Kataríny, ktorá ju zastúpila nie len pri nákupoch darčekov a zariadila takmer všetko, čo súviselo s prípravou Vianoc. Ona sama na to nemala dostatok energie.

Podľa jej slov sa už začiatkom decembra necítila dobre. Mala zlú náladu, problémy so spánkom, bolela ju hlava a opäť brala antibiotiká. Zo svojho zdravotného stavu vinila očkovanie. Absolvovala ho totiž v zhoršenej fyzickej kondícii.

Bol to dôsledok tretej vakcíny. Mala som pred očkovaním nejakú chrípku, na to som lekára upozornila. V piatok som dostala výzvu, že v pondelok sa mám dostaviť na tretiu vakcináciu. Radšej sme zašla ešte na ORL a doktorovi som hovorila, že mám na krku naakumulované a bolestivé lymfatické uzliny a že sa necítim dobre. On ma prehmatal a presvietil a povedal mi, že by na očkovanie šiel. Tak som v pondelok išla na očkovanie a odvtedy som mala peklo,” spomína si česká speváčka.

Teraz tvrdí, že počúvnuť špecialistu, ktorý jej prechladnutie považoval len za marginálny problém a absolvovať tretiu dávku v takomto stave bolo obrovskou chybou. Lekári aj Česká vakcinologická spoločnosť totiž opakovane varujú pred očkovaním v čase prechladnutia alebo upchatého nosa. Inak môžu nastať komplikácie, akým sa nevyhla ani Marta Kubišová.

Dostala zápal dutín, slzili jej oči. Bola tak zoslabnutá, že si nevládala ani odmerať teplotu.

„Mala som príznaky, aké sa dnes spomínajú pri omikrone, možno som to mala v nejakom predstihu. Všetky tri očkovacie dávky mám Pfizer, ale pri prvej aj druhej dávke mi nebolo vôbec nič, teraz po tretej dávke som nedokázala v ruke udržať ceruzku. Päť týždňov sa ma to nechcelo pustiť,“ spomína si Kubišová.

Tvrdí, že ak by mala absolvovať očkovanie ešte raz, v prvom rade si nechá skontrolovať hladinu protilátok. Je totiž presvedčená, že očkovanie posilňovacou dávkou aj napriek tomu, že jej ho odporučil lekár, bolo obrovskou chybou.
Marieta Ria
Metod
Typický priklad zo stáda, prečo teraz narieka?