Clicks19
tr.news

Monsenyör Perlasca Kardinal Becciu'yu Dize Getirdi

LaStampa.it sitesinin haberine göre (30 Eylül), Monsenyör Alberto Perlasca, Kardinal Becciu'yu suçlayan belgeleri bizzat sağladı.

Perlasca yıllarca yaklaşık 700 milyon Avroyu yöneten Devlet Sekreterliğinin Birinci Bölümünün idari ofisinin başındaydı.

Ağustos 2019'da aniden Apostolic Signatura'ya transfer edildi ve daha sonra kovuldu.

Becciu sadece zimmete para geçirmekle değil, aynı zamanda yardım ve yataklık etmekle de suçlanabilir. Muhtemelen bir vaka, genel bir hukuki tavsiye görevi için 200.000 Avro ve kendisi tarafından belirtilen bir dizi uzman için 150.000 Avrodan fazla para alan avukat Nicola Squillace (Libonati Jaeger hukuk bürosu) olayı.

Hemen ardından 364.000 Avroluk başka bir fatura daha vermiş ve Vatikan bunu ödemeyi reddetmişti. Ancak Squillace vetoyu atlatmayı ve hatta 17.000 Avro daha fazlasını almayı başardı. Toplam 711.000 Avro, açıklanamayan danışmanlık hizmetleri tarafından iç edildi.

Vatikan'ın Haziran ayında tutukladığı İtalyan işadamı Gianluigi Torzi ise Vatikan'a önerilen diğer gayrimenkul işlemleri için danışmanlık olarak 5 Milyon Avro tutarında fatura kesmişti:

- Milano'nun San Siro bölgesinde bir otel
- Milano'nun Piazza Cavour bölgesinde bir konak
- New York 5. Caddede bir bina
- Dubai Expo için bir otel

Londra'da sadece Sloane Bulvarı'ndaki bina yok. Vatikan Devlet Sekreterliği ayrıca, Londra'da Cadogan Meydanı ve Knightsbridge'deki lüks dairelere de 100 milyon sterlin yatırım yaptı.

Resim: Angelo Becciu, © Mazur/cbcew.org.uk, CC BY-NC-SA, #newsElboyvhptl