Clicks1.2K
Peter(skala)
5

Matovič sa vyhráža povinným testovaním a obmedzeniami, ak sa nedáme zaočkovať

Bratislava 22. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Screenshot TA3)

hlavnespravy.sk/…estovania-pocas-vianoc/2356316

Vláda neplánuje zaviesť zákaz cestovania počas vianočných sviatkov. V dnešnej diskusnej relácii V politike televízie TA3 to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO)

Dodal, že by v tejto súvislosti malo ísť o spoločenskú dohodu necestovať a zdržať sa doma.

Premiér sa zmienil aj o ďalších pripravovaných kolách plošného testovania, pričom naznačil, že by mohli byť povinné. Prvé by sa malo uskutočniť o dva týždňe, teda 5. a 6. decembra.

„Aj tie termíny na obstaranie antigénových testov sú stavané tak, aby to testovanie prebehlo takto o dva týždne… to plošné. A patom tie ďalšie dva týždne už môžeme ísť do regiónov, kde máme problémy, kde medzičasom identifikujeme tie horiace miesta,“ predstavil svoj plán šéf vládneho kabinetu.

Matovič vysvetlil, že aktuálneho víkendového testovania v mestách a obciach, kde bolo vyše percenta infikovaných v prvých kolách, sa zúčastňuje asi 30 percent ľudí. A to je podľa Matoviča málo. Samotný projekt antigénového testovania populácie označil za „geniálne dielo“.

„Ak by sme mali ísť, že dobrovoľné, že ak sa aj teraz potvrdí, že 30 percent ľudí z toho, čo prišlo minule, príde teraz na dobrovoľné testovanie, tak potom kašlime na neho, nerobme ho. Nebudeme tu predsa robiť manévre, nebudeme naháňať 45-tisíc ľudí, ktorí to organizujú, nezaplatíme za to desiatky miliónov eur, a potom sa budeme prizerať, že dve tretiny ľudí salám-párky, kašľú na to. Potom to jednoducho nemá zmysel. Potom je tu jediné riešenie, lockdown a vybavené,„ povedal v nedeľu vo vysielaní TA3 Igor Matovič.

Vianoce

Počas Vianoc by podľa neho nemal byť vyhlásený lockdown. Neuvažuje sa zatiaľ ani o zákaze cestovania z okresu do okresu ako to bolo počas Veľkonočných sviatkov.

„Dúfame, že ľudia sa zomknú a cestovanie a návštevy rodiny odložia,“ povedal Matovič. „Dôverujem ľuďom, že sa dokážeme spolu dohodnúť, že nebláznime a nepokazme si to,“ zopakoval svoju slávnu vetu.

Premiér vyhlásil, že chce veriť v zodpovednosť ľudí. Sprísňovanie nevylúčil v prípade zmeny situácie pred sviatkami, ak by sa ľudia „zvlčili“.

Očkovanie

Predseda vlády sa dotkol aj kontroverznej témy vakcinácie, kde prvý raz otvorene hovoril o tom, že ľudia, ktorí sa očkovať nedajú, budú mať pravdepodobne obmedzené niektoré práva.

Uviedol, že nevie povedať, či bude očkovanie povinné. Dodal, že zrejme budú mať ľudia na výber, nezaočkovaní budú mať napríklad ťažšie cestovanie.

„Od začiatku aj minister zdravotníctva aj ja tlačíme názor, aby to očkovanie bolo dobrovoľné, len hovorím, že tam sa môžeme dostať do takej pasce, že ak to dopadne, že by napokon bolo zaočkovaných len 30 percent ľudí, lebo tí druhí si povedia, že však teda netreba… tak mi tu budeme mať s problém s covidom ešte, dva, tri, štyri, päť rokov.“

Matovič uviedol, že sa musí nájsť taký systém, aby ľudia, ktorí sú zodpovední nedoplácali na nezodpovedných. „Dúfam, že Európa na to nájde odpoveď. Čo som predbežne počul, tak také hlasy sú, že európske krajiny hovoria, že oni neumožnia cestovať do ich krajín ľuďom, ktorí nebudú zaočkovaní.“

Povedal, že očkovať sa bude podľa toho, „aké noty dáva Európska únia“. „V prvom rade budeme testovať zdravotníckych pracovníkov a potom ľudí, ktorí sú najviac ohrození, to znamená – ľudí nad 65 rokov. Postupne ako nám bude pribúdať vakcíne, tak stále tých menej a menej rizikových.“

Podľa Matoviča Sulík nepríde s potrebným plánom

V súvislosti s alternatívnym plánom opatrení, ktorý mal predstaviť minister hospodárstva Richard Sulík, poznamenal, že dostal úlohu z matematiky, no vypracoval „sloh zo slovenčiny“.

Premiér uviedol, že konzílium odborníkov dalo návrh, ktorý prešiel pandemickou komisiou i ústredným krízovým štábom. Odporúčanie bolo podľa neho jednoznačné, a to dosiahnuť pokles prípadov. Doplnil, že víziou bolo tiež dostať deti do škôl.

Pripomenul, že preto predstavil plán „komunitného testovania“, ktorý kritizoval Sulík. Podľa vlastných slov mu dal jasnú výzvu, ktorú nesplnil. „Z toho, čo viem, tak Richard Sulík nepríde s plánom, ako splniť podmienky konzília,“ poznamenal.

Popieranie práv protestujúcich

V otázke protestov pred Úradom vlády z utorka 17. novembra premiér povedal, že podľa neho majú mať popreté práva osoby, ktoré protestujú v čase pandémie a porušujú epidemické opatrenia

„Ja som sa rovno ľuďom priebežne ospravedlňoval za to, ale v čase pandémie by som povedal, že tá dobrovoľnosť musí ísť bokom. Keď v čase pandémie niekto štrajkuje na ulici za svoje absolútne slobody, za slobodu nenosiť rúško, a to znamená šíriť vírus na ostatných ľudí, tak títo ľudia naozaj musia mať popreté svoje práva, lebo v tomto čase pandémie je absolútna priorita ochrana zdravia a životov.“
Glockner ...
CESTOU VOJTECHA TUKY.
Jan defendel defendel
Po ockovani bi mala zomriet 90% populacie
Jan defendel defendel
Matovic sluzi antikristovi a iluminatom musi dokoncit pracu