Clicks574

Turecko i Rusko má vojenské cvičení u Řecka, bude boj?

3.9.2020 14.28 Ve středu vyzval Řecko a Turecko ke vzájemnému dialogu americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Řecko a Turecko zahájí kvůli napětí jednání, uvedl ve čtvrtek šéf NATO Jens Stoltenberg. Řecko svou účast na Stoltenbergem oznámených rozhovorech popřelo, uvedla s odvoláním na řecké vládní kruhy agentura DPA. Podle ní si Atény hodlají sednout s Ankarou za jednací stůl teprve tehdy, až se všechny turecké lodi stáhnou z řecké výlučné ekonomické zóny.
Napětí mezi Aténami a Ankarou se v posledních týdnech snažila zmírnit mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová či německý ministr zahraničí Heiko Maas. Minulý týden hovořil o deeskalaci napětí v regionu telefonicky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem i Stoltenberg. Erdogan: "Můžeme si sednout ke stolu s kýmkoli s výjimkou jižního Kypru," dodal s odkazem na řeckou část rozděleného ostrova, v jehož severní části je Severokyperská turecká republika uznávaná pouze Ankarou.
Rusko chystá VOJENSKÁ cvičení
Rusko by mělo podle AP uspořádat ve východním Středomoří dvě námořní cvičení - od 8. do 22. září a od 17. do 25. září. První z nich se má podle řeckých médií konat jižně od řeckého ostrůvku Kastellorizo, který leží jen asi tři kilometry od jižního pobřeží Turecka, a v místě, kde nyní operuje turecká loď Oruç Reis pro průzkum těžby. Druhé cvičení se má podle KeepTalkingGreece uskutečnit východně od Kypru, kde operuje turecká průzkumná loď Barbaros. Není zcela jasné, proč Turecko coby člen Severoatlantické aliance ohlašuje cvičení jménem Ruska, obě země však v posledních letech výrazně posílily své vojenské, politické a hospodářské styky, připomíná AP. (L: Připomínám, že hospodářská i vojenská spolupráce Hitlerova Německa a sovětského Ruska byla před a na začátku 2. světové války také obrovská.) Přes varování Spojených států a dalších zemí pořídilo Turecko moderní ruský systém protivzdušné obrany S-400, obě země rovněž koordinují svou vojenskou přítomnost v Sýrii a spolupracují i na poli energetiky.
Severně od Kypru zahájilo 29. srpna vojenské cvičení Turecko, trvat má do 11. září.
Minulý týden
uspořádalo mezi Krétou a Kyprem několikadenní společné vojenské cvičení Řecko, Francie, Itálie a Kypr. Při dnešním rozhovoru se šéfkou německé vlády Erdogan podle své kanceláře uvedl, že podpora některých zemí Řecku je "sobecký a nespravedlivý postoj", který je nepřijatelný. Více na: eurozpravy.cz
Historický obrázek tureckých janičářů: