BAH
11.1K
Mariateresa11
Dziekują za ten życiorys ..Jakub Sobieski zmarł w żółkwi na rękach żony 11 czerwca 1646 r miał lat 58..dusza jego syna Jana III Sobieskiego według wizji Karmelitanki Marii Anny Lindmayer od 11 listopada 1703 r znajduje się w niebie ...jego wnukowie to święty Kardynał,Klaryska,Arcybiskup ,Cesarz Karol VII ..
Jakub studiując w Paryżu był świadkiem zabójstwa Króla Henryka IV 14 Maja 1610 r czyli …More
Dziekują za ten życiorys ..Jakub Sobieski zmarł w żółkwi na rękach żony 11 czerwca 1646 r miał lat 58..dusza jego syna Jana III Sobieskiego według wizji Karmelitanki Marii Anny Lindmayer od 11 listopada 1703 r znajduje się w niebie ...jego wnukowie to święty Kardynał,Klaryska,Arcybiskup ,Cesarz Karol VII ..

Jakub studiując w Paryżu był świadkiem zabójstwa Króla Henryka IV 14 Maja 1610 r czyli 6 dni po objawieniu się Matki Bożej Królowej Polski na Wawelu...
w tym czasie jego synowie Marek i Jan Sobieski ( pózniejszy Król Polski ...przebywali we Francji ...
Jakub Sobieski podczas pobytu w Rzymie mieszkał 6 miesięcy w Pałacu Palazzo Zuccari u zbiegu dwóch ulic przy placu Trinita dei Monti, via Sistina i via Gregoriana.

Tam przez 13 lat swój dom mieli spadkobiercy króla Jana III Sobieskiego, ukochana małżonka Maria Kazimiera i synowie, Aleksander i Konstanty Marysieńka . „Wynajęła w pobliżu od francuskich zakonników z klasztoru Trinita de’Monti kilka domów przy Via Felice. W jednym z nich zamieszkał kardynał d’Arquien. Po przeciwnej stronie zajęła palazzo Zuccari, w którym na początku XVII wieku przez ponad pół roku mieszkał Jakub Sobieski, ojciec Jana III. Połączono pałac z rezydencją kardynała d’Arquien, przerzuconym nad Via Felice mostkiem, który otrzymał nazwę „łuku królowej”. Urządzono również kaplicę i mały dom prowincjonalny dla dziesięciu benedyktynek, które Maria Kazimiera sprowadziła z Reims".„…

W Palazzo Zuccari Maria Kazimiera prowadziła sławny w całym Rzymie teatr. Pałac
Dziś w pałacu mieści się od 1913 r ośrodek naukowy - Bibliotheca Niemiecka Hertziana w której działa winda firmy Szyndlera ..
O 13-letnim pobycie Sobieskich w tym miejscu świadczy znajdujący się na elewacji herb rodu. Jest on umieszczony na dobudowanym w 1702 roku tzw. tempietto pprojektu Filippa Juvarry.

www.wilanow-palac.pl/sobiesciana/pobyt_sobieskic…

Ten król Francji Henryk IV Burbon (1553-1610) ∞1600 Maria Medycejska (1575-1642) byli prapradziadkami jego prawnuka Cesarza Niemiec Karola VII

Król Henryk IV Wielki (ur. 13 grudnia 1553 w Pau w Nawarze, zm. 14 maja 1610 w Paryżu)
17 grudnia 1600 poślubił Marię Medycejską(praprawnuczkę króla polskiego Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, córki króla Niemiec, Czech i Węgier Albrechta II Habsburga.)
z którą miał 6 dzieci:
Ludwika XIII, króla Francji, męża Anny Austriaczki,
Elżbietę Burbon, królową Hiszpanii, żonę Filipa IV Habsburga,
Krystynę Marię Francuską, księżnę Sabaudii, żonę Wiktora Amadeusza I Sabaudzkiego,
Henriettę Marię Francuską, królową Anglii, żonę Karola I.

Królowa Maria Medycejska, (ur. 26 kwietnia 1575 we Florencji, zm. 3 lipca 1642 w Kolonii) – królowa Francji .Sprawowała regencję w okresie małoletniości syna, Ludwika XIII.Urodziła się we Florencji we Włoszech jako córka Joanny, arcyksiężniczki austriackiej (1548–1578).