jili22

Pius IX ve Don Bosco, SatıcıLar Derneği'nin Kuruluşu için Pontifical Audiences

Don Bosco'nun çalışmaları hala gelişiyor. Hem yatılı hem de gündüz okulu olan büyük tesis iki yüz çocuğu barındırmaktadır. Birkaç yıl önce kurulan kolejin yanı sıra bir de ilkokul bulunmaktadır. Genç zanaatkarlar ve tüccarlar için kurslar, her türlü atölyeler, işsizler için bir tımarhane var.
Tüm bunlar çok fazla soruna ve endişeye yol açar, tüm bunlar pahalıdır, çok pahalıdır. Ama Providence, kutsanmış annesi ve melek müridi tarafından cennetten yardım edilen hizmetkarını terk etmez. Zaman zaman Torino tüccarlarının önemli ödüller sağladığı büyük bir çekiliş düzenleniyor. Kral Victor Emmanuel'in kendisi beş yüz notaya abone oldu. Torino'dan geçen çariçe, ona hatırı sayılır bir meblağ ayırdı. Artan ihtiyaçlarla bu şekilde başa çıkıyoruz.
Çalışmalarının geleceği Don Bosco'yu mevcut zorluklardan çok daha fazla endişelendiriyor. O gittiğinde ne olacak? Vakıfları, bunları kim koruyacak, ölümünden sonra kim tamamlayacak?
Don Bosco bu konuyu oğullarıyla, özellikle de birçok din adamıyla, gelecekteki rahiplerle sık sık tartışırdı.
Onlarla birlikte Salesians adını taşıyacak bir şirket kurmaya karar verir.
Piskopos Fransoni, sürgünde, bunu onaylıyor. Don Cafasso onu cesaretlendirdi ve "manastırlar yasasının" organizatörü Bakan Rattazzi'nin kendisi de yeni bir dini toplumun arzu edilen olasılığını kabul etti.
Bir gün Don Bosco'yu getirdi.
"Sevgili Don Bosco," dedi, "Ben her zaman senin arkadaşın olmadım. Sana uzun zamandır karşı olduğumu kabul ediyorum, ama çok iyi iş yaptığını ve yardım etmeyi hak ettiğini buldum. Bu kadar yoksul çocuğun eğitimi ve yetişmesi için uzun, uzun bir ömür diliyorum. Ama ölümsüz değilsin. Senden sonra işine ne olacak? Hiç düşündün mü?
Kesinlikle Ekselensleri. Her gün bunu düşünüyorum.
"Bence, çevrenizden birkaç lay insan, birkaç dintaş seçmeli, onları iyi tanımlanmış bir topluma gruplandırmalı ve son olarak onları sadece yardımcı değil, işinizin devamlıları yapmak için ruhunuzu ve eğitim yöntemlerinizi aşılamalısınız.
"Beni dini bir toplum bulmam için cesaretlendiren siz olduğunuza şaşırdım Ekselansları.
"Biliyorum, biliyorum! Krallıktaki birçok dini evin bastırılmasını düşünüyorsunuz, adımı taşıyan yasayı düşünüyorsunuz, ama emin olun, savunduğum toplum hiçbir şekilde mevcut yasayla çelişmiyor.
Nasıl yani?
— Ölü elden değil, yaşayanlardan oluşan bir toplum buldum. Her üye vatandaşlık haklarını koruyacaktı. Tek kelimeyle, toplumunuz kanunun gözünde, bir hayır işi idealine ulaşmak için birlikte çalışan özgür vatandaşlardan oluşan bir dernek olmalıdır.
"Ve Ekselanetiniz bana hükümetin yetkisini garanti edecek!
— Hiçbir düzenli ve ciddi hükümet böyle bir toplumun kuruluşunun ve gelişmesinin önünde asla durmayacak. Amacı ve faaliyetleri Devletin yasalarıyla çelişmediği sürece, herhangi bir özgür vatandaş derneğine izin verilir. Bu yüzden bu toplumu buldum ve kralın onayından ve mutlak desteğinden emin olun.
Bu tarafta, yol açık. Don Bosco bunu Kutsal Baba'ya sunmak için bir kural yazar. 18 Şubat 1858'de Michel Rua ile birlikte Roma'ya gitti. 9 Mart'ta Pius IX onlara bir izleyici kitlesi verdi.
Papa, Don Bosco'yu çok nazik kabul eder. İşi ve işi hakkında sorularla ona baskı yapıyor:
"Şimdi oratoryoda ne yapıyorsun?"
"Her şeyden biraz, Kutsal Babamız. Ayini kutlarım, vaaz ederim, itiraf ederim, ders yaparım, bazen yemek yaparım ya da kiliseyi süpürürim.
— Çok çeşitli meslekler! Papa notları.
Sonra Michel Rua'ya sesleniyorum:
"Rahip misin?"
"Hayır, Çoğu Kutsal Babamız. Henüz sadece küçük siparişler aldım.
"Oğlum, böyle bir öğretmenle rahipliğe hazırlanmak senin için zor olmayacak.
Papa bir an düşündü ve ekledi:
"Çocuklarınızı hatırlıyorum, Don Bosco, sürgündeyken bana gönderdikleri otuz üç liret. Bu cömertlik beni çok duygulandırdı.
"Yok bir şey! Ama sayımız hala azdı ve çok fakirdik!
Bu filial bağlanma ifadesine karşı daha duyarlıydım. Ama söyle bana oğlum, artık olmadığın zaman topluluğuna ne olacak?
Don Bosco, Kutsal Baba'ya bir vakıf planını açıklar ve ona Piskopos Fransoni'nin tavsiye mektubunu sunar.
Papa, "Üçümüz aynı düşüncede olduğumuzu görüyorum." dedi. Tasarımınız, üzücü zamanlarımızın ihtiyaçlarına tam olarak cevap veriyor. Bu toplum doğal olarak ruhun ve eserlerin birliğini korumak için vazgeçilmez bir koşul olan yeminleri içerecektir. O zaman, uygun ve kesin kurallar, ne çok sade ne de çok kolay. Sağduyulu bir takım elbiseyle. Toplumunuzun konfederasyonları Kilise'nin gözünde dini olmalı, ama sivil toplum ve devlet nezdinde sıradan vatandaşlar. Bu yönergelere uygun bir Kural yazın ve bize getirin.
Don Bosco daha sonra Kutsal Baba'ya beyaz deriye bağlanmış ve altınla kazınmış pontifik arma ile süslenmiş bir cilt Katolik Okumaları verdi.
"Atölyemizde onların yaptığı genç adamlarımdan bir hediye.
Papa, bu hassas ilgiden son derece etkilendi, Don Bosco'ya on beş kitapçının her biri için Tertemiz bir madalya takdim etti.
İki kez daha aldı. Şirketinin ana sözleşmelerini onaylar ve ona önemli ayrıcalıklar verir. Ama ona onu gizli bir kamerenin haysiyetine yükseltmeyi söyler söylemez Don Bosco kendi kendine bağırır:
"Kutsal Babamız, lütfen, bu onuru daha değerli tut. Çocuklarımın ortasında, kalçamda mor olan güzel figür! Bu zavallı küçükler artık beni tanıyamayacaklardı; Bütün güvenlerini kaybederim. Ve sonra işimin hayırseverleri zengin olduğuma inanırlardı; Artık çocuklarım için onlara ulaşmaya cesaretim olmayacaktı. Hayır, Kutsal Babamız, gerçekten, fikrinden vazgeç. Zavallı Don Bosco olarak kalmama izin ver!
Papa, "Bunun birçok nedeni var", diye yanıtlıyor. Öyle olsun! Onları kabul ediyoruz. Ama belki de bize ifade etmek için başka bir arzunuz vardır? Döndüğünüzde çocuklarınız için küçük bir sürpriz sizin için hoş olmaz mı?
"Evet, evet! En Kutsal Babamız!
"Yani, bekle.
Papa ofisinden bir madeni para parşömeni çizer:
— Çocuklarınıza iyi bir atıştırmalık vermek için.
Ne mutluluk olacak bu! Aklıma geldi de, Don Bosco'nun gözlerinde yaşlar var.
Don Bosco, Ebedi Şehir'in görkemli geçmişine tanıklık eden tapınaklarını ve anıtlarını ziyaret etmek için Roma seyahatinin avantajını yararlanır. Her gün yolda. Aziz Petrus'tan Surların Dışındaki St. Paul'e, Kolezyum'dan Yeraltı Mezarları'na, zavallı Michael'ın takip etmeye çalıştığı cesur bir hacıya gider.
Doğal olarak Don Bosco, Neri'li Aziz Philip zamanındaki Roma oratories'ini de ziyaret etti. Kurumları, özellikle de eğitim yöntemlerini büyük bir ilgiyle inceledi. Ayrıca, her şeyi onaylamadan.
Paskalya'dan sonraki ikinci Pazar günü Torino'ya geri döndü:
"Seni tekrar gördüğümüze ne kadar sevindik" dedi çocukları. Senin için her gün dua ettik. Hemen gitme!
"Mümkün olduğunca seninle kalacağım. Söz veriyorum!

(Don Bosco, Gençlik Havarisi, G. Hünermann)

Pie IX et Don Bosco, Audiences pontificales pour la fondation de la Société Salésienne