Peter(skala)
1K

Francúzsko: Jedenásť biskupov je vyšetrovaných ohľadom prípadov zneužívania

V Lurdoch, kde sa koná plenárne zasadanie Konferencie biskupov Francúzska, jej predseda Mons. Éric de Moulins-Beaufort verejne oznámil, že niekoľko biskupov bolo postavených pred kánonickú a civilnú justíciu. Ide celkovo o jedenásť duchovných pastierov.

Vo Francúzsku je ešte stále silná polemika okolo kauzy Santier - nedávno objaveného prípadu emeritného biskupa Créteil, ktorého vatikánske orgány v roku 2021 sankcionovali za „duchovné zneužívanie, ktoré vyústilo do voyeurizmu dvoch dospelých mužov“ v 90. rokoch.

Medzi jedenástimi prelátmi je aj kardinál Jean-Pierre Ricard, emeritný biskup Bordeaux, ktorý bol predsedom Konferencie biskupov Francúzska v rokoch 2001-2007. On sám sa priznal k „odsúdeniahodnému“ správaniu spred 35 rokov voči 14-ročnému dievčaťu, keď bol farárom. Aféra sa objavila na žiadosť samotného kardinála, ktorý v komuniké vysvetlil dôvody svojho priznania: „Dnes, keď Cirkev vo Francúzsku chcela vypočuť obete a konať v pravde, som sa rozhodol neskrývať viac svoju situáciu a vydať sa k dispozícii spravodlivosti, ako na úrovni spoločnosti, tak i Cirkvi. Tento prístup je náročný. V prvom rade je tu však utrpenie, ktoré prežívajú obete, a uznanie spáchaných činov bez toho, aby som chcel zakryť svoju zodpovednosť.“

Kard. Ricard vo svojom vyhlásení odsudzuje svoje správanie voči maloletej osobe a potvrdzuje, že „jej to nevyhnutne spôsobilo vážne a trvalé následky“. Vyjadril sa, že dotyčnú osobu požiadal o odpustenie a že chce obnoviť svoju prosbu o odpustenie adresovanú jej i „celej jej rodine“. „Práve kvôli týmto činom som sa rozhodol pre čas ústrania a modlitby“, píše kardinál. „Ospravedlňujem sa tým, ktorým som ublížil a ktorí budú túto správu prežívať ako skutočnú skúšku.“

Pápež František v uplynulých dňoch zaslal francúzskemu biskupskému zboru list podpísaný štátnym sekretárom kardinálom Pietrom Parolinom, v ktorom žiada, aby sa „s pohľadom upretým na Kristov kríž,“ čeliac týmto skúškam nenechali odradiť a zaručili absolútnu blízkosť obetiam zneužívania, ako aj tým, ktorí sú otrasení a nahnevaní týmito škandálmi.

K téme zneužívaní sa pápež vrátil včera v lietadle počas rozhovoru s novinármi, ktorí ho sprevádzali na apoštolskej ceste do Bahrajnu. V odpovedi francúzskemu žurnalistovi pápež ubezpečil, že v rámci Cirkvi sa „pracuje zo všetkých síl“, aby sa tejto dráme čelilo, aj keď „v Cirkvi sú ľudia, ktorí ohľadom tejto otázky stále nevidia jasne, nezdieľajú rovnaký názor...“ „Existuje pokušenie kompromisov“, povedal pápež František, „avšak vôľou Cirkvi je všetko objasniť“ a „ísť vpred“, s „milosťou“ hanby.