Rafał_Ovile
1132.3K

Ziobro chce dla rolników trzech lata więzienia za nielegalny ubój świni. Ostrzej niż za Hitlera i Stalina

Ziobro chce dla rolników trzech lata więzienia za nielegalny ubój świni. Ostrzej niż za Hitlera i Stalina
Przez
Andrzej Paulukiewicz
-
25 lutego 2017

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

zdjęcia PAP

Minister Sprawiedliwości chce kary 3 lat więzienia dla rolnika, który na własne potrzeby ubije świnię bez obowiązkowego zezwolenia. Oburzeni rolnicy mówią, że w ten sposób chce się przypodobać Unii Europejskiej będąc bardziej papieskim niż sam papież, bo tam kary za podobne zabronione czyny są znacznie niższe.
Polskie przepisy mówią, że rolnik co najmniej 24 godziny przed dokonaniem uboju ma obowiązek zgłosić swój zamiar powiatowemu lekarzowi weterynarii oraz powiatowemu oddziałowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Za brak odpowiednich zezwoleń ministerstwo Ziobry chce karać bardzo surowo – niepokorni mogą nawet trafić na trzy lata do więzienia.

Ziobro chce także, aby sądy nakładały na takich rolników bezwzględne kary finansowe w wysokości od tysiąca do 100 tys. złotych. W wypadku zastosowania kar kilkudziesięciu tys. zł. oznaczało by to bankructwo gospodarstwa.
Poza zwiększeniem kar więzienia oraz zwiększeniem kar finansowych, projekt zawiera także przyznanie sądowi prawa do orzekania przepadku mienia oraz zakazu wykonywania zawodu,co może być powodem m.in. do wydania zakazu faktycznego prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie.
Pomysły Ziobro w twórczy sposób nawiązują do rozwiązań stosowanych w czasach okupacji hitlerowskiej i PRL, gdzie za nielegalny ubój groziły surowe kary. W tym pierwszym wypadku groziła kara grzywny 500 marek, w wypadku powtórnego wykroczenia można było nawet trafić do obozu koncentracyjnego. Za komuny tropieniem nielegalnego uboju zajmowała się milicja przy wydatnej pomocy ORMO. W razie wpadki rolnik płacił wysoką grzywnę albo i szedł siedzieć. Tyle, że kary za Hitlera (za wyjątkiem obozów koncentracyjnych) i za Stalina były wyraźnie niższe niż te proponowane przez obecnego ministra sprawiedliwości.
Rolnicy są oczywiście oburzeni i twierdzą, że minister chce „popisać się przed Unią Europejską”. A przy tym twierdzą, że nielegalny ubój i tak będzie trwał.
Protestuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. „Stoimy na stanowisku, że ograniczanie czynów niedozwolonych w stosunku do zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, powinno następować poprzez długofalową politykę edukacyjno-informacyjną społeczeństwa w tym zakresie oraz skuteczniejszą egzekucję, a nie poprzez podnoszenie kar” – informuje Rada.
Zdaniem samorządu rolniczego nie wysokość kar i nakładanych sankcji, ale ich nieuchronność i konsekwentne stosowanie decydują o skuteczności prawa w zapobieganiu popełnianiu przestępstw.

wolnosc24.pl/…/ziobro-chce-dla…
januszz
najlepszy minister sprawiedliwości jak był od zawsze
Nemo potest duobus dominis servire !
głodnej świni od koryta nie odgonisz..
Borkowska96
Tylko partie narodowe mogą coś lepszego w tym chorym kraju zrobić.
ktozjak Bog
do anty_modernista,
straciles bracie z pola widzenia, ze wszystkie, kolejne marionetkowe rzady, prezydenciki to wszystko pracuje nad LIKWIDACJA POLSKI, tylko moze troszke inaczej, aby Polaczkom WYDAWALO sie, ze jest "dobra zmiana".
Piotr2000
"dzidzius" zioberek, w ladnie skrojonym garniturku robii nam Polakom za HITLERKA.
Weronika.S
Chcą rolnicy Polski i polskiego rządu niech opowiedzą się po stronie Ruchu Narodowego, a nie partii okrągłostołowych.
lajkon
Nie jest prawdą, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić karę 3 lat pozbawienia wolności za „ubicie świni bez zezwolenia”. Niespełnienie wymogu zgłoszenia uboju zwierząt w odpowiednim terminie podlega administracyjnej karze pieniężnej. Przepisy karne z ustawy o ochronie zwierząt nie mają obecnie zastosowania w takich sytuacjach i Ministerstwo Sprawiedliwości nie planuje zmiany przepisów …More
Nie jest prawdą, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić karę 3 lat pozbawienia wolności za „ubicie świni bez zezwolenia”. Niespełnienie wymogu zgłoszenia uboju zwierząt w odpowiednim terminie podlega administracyjnej karze pieniężnej. Przepisy karne z ustawy o ochronie zwierząt nie mają obecnie zastosowania w takich sytuacjach i Ministerstwo Sprawiedliwości nie planuje zmiany przepisów w tym zakresie.
bliźniak
No to mamy dobrą zmianę, tylko dla kogo?
gra-stokrotka
COS TU KOMYS Z GLOWA NIE TAK.JAK TAK MOZNA! NIE MOC KORZYSRTAC Z OWOCOW SWOJEJ PRACY ?! TO TAK JAKBY ZA ZROBIANA SOBIE KANAPKE TRAFIAC DO WIEZIENIA BO SOBIE KTOS COS WYDUMAL. NAJWYRAZNIEJ NALEZALOBY PANA MINISTRA ZAPEDZIC NA TAKIE GOSPODARSTWO A POTEM WSZYSTKO POWYRYWAC MU Z ZEBOW .
ktozjak Bog
Kaczynski, Macierewicz, Ziobro, Duda, Szydlo, Morawiecki i caly sztab kontynuuja proces calkowitej LIKWIDACJI POLSKI !
Piotr2000
"PARTIA INTERESOW SYJONISTYCZNYCH" (PIS) likwiduje Polske.LIKWIDACJA POLSKI w interesie IZRAELA - Prezydent "belwederski", PIS i rzad warszawski
turysta569 shares this
1
Anty_modernista
Czyżby PiS po raz kolejny szykował sobię wyborcze samobójstwo? Chcą powrotu PO?///ONI JUZ OD DAWNA NIE CHCA RZADZIC TYLKO CHCA WYMIANY NA INNYCH WIEC DOSTANA BO NIE MAJA JUZ SIE CZYM ZAJAC TO SWINMI SIE ZAJELI
Rafał_Ovile
A ile lat Ziobro i PIS - tzw. zjednoczona 'prawica' - chce lat więzienia za zamordowanie dziecka nienarodzonego?