csk.news
2.2K

Iba anjeli: Biskup Opus Dei zrušil exorcistu

Zatiaľ čo Františkovi sa pripisuje oživenie záujmu o exorcizmy, 74-ročný švajčiarsky biskup Chur José Maria Bonnemain, Františkov stúpenec, zrušil funkciu exorcistu, pretože podľa neho "už nie je potrebná".

Posledný exorcista, páter Christoph Casetti, zomrel vo februári 2020.

Rodený Španiel Bonnemain, ktorý bol vysvätený za kňaza Opus Dei, o tom nikdy nikoho neinformoval, ale odpovedal len na otázky Sfr.ch (24. novembra), homosexuálneho štátneho rádia, ktoré pri jeho odpovediach prepuklo v radosť.

Pri posudzovaní posadnutosti démonmi Bonnemain vsádza najmä na "normálne riešenie", ako je medicína, psychológia. "Netreba sa snažiť hľadať tajné príčiny," povedal, hoci to nikto netvrdil.

Medzi kritériá na určenie, či človek potrebuje exorcizmus, patrí jasnovidectvo, znalosť skrytých záležitostí, rozprávanie neznámymi jazykmi, schopnosť rozlišovať požehnané predmety, mimoriadna sila, okultné symboly objavujúce sa na koži počas modlitby, vypľúvanie predmetov (materializácia), zdravotné poruchy, ktoré sa nedajú diagnostikovať atď.

Bonnemain priznáva, že o exorcizme nemá žiadnu predstavu: "Nikdy som nebol konfrontovaný s osobou, pri ktorej by som musel povedať, že je potrebný veľký exorcizmus."

Emeritný pomocný biskup Martin Gächter, 83-ročný exorcista Bazilejskej diecézy, pre Sfr.ch povedal, že za tridsať rokov vykonal len jeden veľký exorcizmus.

Ale keďže v diecéze Chur už nie sú exorcizmy, je konfrontovaný s viacerými žiadosťami, protirečil si ("už nie sú potrebné").

Kristus za tri roky svojho verejného pôsobenia na zemi vykonal viac ako desať exorcizmov. Jeho príklad je pre Cirkev Novus Ordo zjavne málo dôležitý.

Obrázok: José Maria Bonnemain © Pressebild, #newsZyjjtskvlv