Bos016
12472
Bohater spod Monte Cassino, Niedźwiedź Wojtek Park im. dra Henryka Jordana w Krakowie Ten okazały 200 - kilogramowy brunatny niedźwiedź walczył podczas II wojny światowej u boku polskich żołnierzy …More
Bohater spod Monte Cassino, Niedźwiedź Wojtek

Park im. dra Henryka Jordana w Krakowie

Ten okazały 200 - kilogramowy brunatny niedźwiedź walczył podczas II wojny światowej u boku polskich żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii Armii Andersa. Dzielił się z nimi piwem i papierosami, był największym przyjacielem i "dobrym żołnierzem". Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, wraz ze swymi towarzyszami broni przenosił skrzynie z amunicją.
Wojtek stracił rodziców jako mały niedźwiadek, sierotę przygarnęli polscy żołnierze, którzy znaleźli go w pobliżu Hamadanu w Iranie, w 1942 r. Oddziały te były częścią 1, 7 miliona Polaków deportowanych do Rosji po inwazji sowieckiej we wrześniu 1939 i uwolnionych po zawarciu układu Sikorski - Majski. Ich niezwykły exodus jest jedną z niedopowiedzianych historii II wojny światowej.
Po demobilizacji w listopadzie 1947 r. Wojtek został oddany do edynburskiego zoo, gdzie spędził ostatnie dni swego życia. Odwiedzali go dziennikarze i żołnierze. Wojtek niedźwiedź odszedł w grudniu 1963 r. Przeżył 22 lata.
megur shares this
3
Jota-jotka
Nawet pomnik dużo przekazuje....

,,Wojtek dzielił się z nimi piwem i papierosami, był największym przyjacielem i "dobrym żołnierzem". Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, wraz ze swymi towarzyszami broni przenosił skrzynie z amunicją.,,
stefan bartek cichociemny
W edenburgu w Szkocji też stoi