Clicks217
szuirad1
1

Św. Rafał Kalinowski 20 listopada.

Józef Kalinowski przyszedł na świat 1 września 1835 r. w Wilnie, w domu profesora Andrzeja Kalinowskiego i pochodzącej z mińszczyzny Józefy Połońskiej. Niestety, niedługo po wydaniu go na świat matka zmarła. Dwójką maleńkich sierot zaopiekowała się jej siostra Wiktoria, wkrótce, po uzyskaniu dyspensy papieskiej, żona profesora Kalinowskiego.

W wieku ośmiu lat Józef rozpoczął edukację w Instytucie Szlacheckim – szkole, w której nauczycielem matematyki, a później także dyrektorem był jego ojciec. Po ukończeniu Instytutu, za namową ojca, przyszły święty wstąpił do Instytutu Agronomicznego w Hory‑Horkach. Nie pociągała go jednak agronomia i po dwóch latach złożył podanie o przyjęcie do inżynierskiej szkoły budowy dróg i mostów w Petersburgu. Gdy okazało się, że z braku miejsc jego prośba została odrzucona, zapisał się do działającej również w stolicy Rosji wojskowej Mikołajewskiej Akademii Inżynierskiej.

Niestety, okres petersburskich studiów wiązał się u Kalinowskiego z osłabieniem religijności – przestał przystępować do sakramentów, jedynie sporadycznie chodził na... pch24.pl/sw-rafal-kalinowski/
szuirad1
Św Feliks Valois, prezbiter 20 listopada brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-20b.php3